1
Anwil Włocławek
49pkt
2
PGE Start Lublin
45pkt
3
Legia Warszawa
45pkt
4
Trefl Sopot
45pkt
5
Energa Icon Sea Czarni Słupsk
44pkt
6
Górnik Zamek Książ Wałbrzych
44pkt
7
WKS Śląsk Wrocław
43pkt
8
King Szczecin
43pkt
9
Arriva Polski Cukier Toruń
42pkt
10
Dziki Warszawa
39pkt
11
Tauron GTK Gliwice
38pkt
12
Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski
38pkt
13
Orlen Zastal Zielona Góra
38pkt
14
AMW Arka Gdynia
37pkt
15
PGE Spójnia Stargard
37pkt
16
MKS Dąbrowa Górnicza
36pkt

Po Gwizdku. Odcinek 13

Po Gwizdku. Odcinek 13
Przeczytasz w 3 minuty

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z serii „Po Gwizdku“, w którym eksperci w dziedzinie sędziowania analizują wybrane sytuacje z ostatniego tygodnia rozgrywek ORLEN Basket Ligi. Kolejne materiały - w każdą środę! 

Materiał ma charakter edukacyjny i opiera się na zasadach opisanych w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę FIBA oraz ich oficjalnych interpretacjach.

 

1. PGE Spójnia Stargard - MKS Dąbrowa Górnicza

Cobe Williams (nr 24, MKS) gra 1 na 1 z Aleksandarem Langoviciem (nr 11, PGE Spójnia). Gdy Williams rzuca do kosza, następuje kontakt między graczami, a sędzia odgwizduje faul Langovicia.

Analizując tę sytuację, możemy stwierdzić następujące fakty:

- zanim doszło do kontaktu, Williams popełnił błąd kroków, kiedy - wykonując zwody, najpierw step back, a potem pompkę - przestawił stopę obrotu (lewą stopę),

- za późniejszy kontakt odpowiedzialny jest atakujący, ponieważ to on wykonuje ruch w stronę przeciwnika, który był uprawniony do zajęcia tego miejsca na boisku, kiedy wyskoczył do bloku.

W tej sytuacji należało odgwizdać błąd kroków Williamsa.

 

 

2. King Szczecin - Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Paxson Wojcik (nr 8, Tasomix Rosiek Stal) gra 1 na 1 z Mateuszem Kostrzewskim (nr 31, King).

Gdy Wojcik rzuca do kosza, następuje kontakt między graczami, a sędzia odgwizduje faul Kostrzewskiego.

Mimo że Kostrzewski wykonał ruch w stronę przeciwnika, nie był odpowiedzialny za kontakt z rzucającym, ponieważ w momencie wyskoku był uprawniony do zajęcia tego miejsca na boisku i wylądował na miejscu wolnym w momencie wyskoku. Za kontakt odpowiada rzucający. Ponieważ Wojcik nie „przeszedł” przez cylinder Kostrzewskiego, kontakt można uznać za marginalny.

W tej sytuacji zdarzenie należało ocenić bez gwizdka.

 

 

3. Dziki Warszawa - Orlen Zastal Zielona Góra

Drużyna Dzików wprowadza piłkę do gry, kiedy na zegarze czasu gry pozostają dwie dziesiąte sekundy. Andre Wesson (nr 55, Dziki), spoza boiska, podaje piłkę ponad kosz do nadbiegającego Denzela Anderssona (nr 1, Dziki). Wrzucona przez Wessona piłka bezpośrednio wpada do kosza, zanim dotknął ją jakikolwiek zawodnik na boisku. Sędzia prawidłowo odgwizduje błąd wprowadzenia piłki i unieważnia punkty.

Zawodnik wprowadzający piłkę spoza boiska nie może sprawić, aby ta wpadła bezpośrednio do kosza. W takiej sytuacji piłkę należy przyznać drużynie przeciwnej do wprowadzenia z tego samego miejsca poza boiskiem. Na zegarze powinny pozostać dwie dziesiąte sekundy na rozegranie akcji.

 

 

4. Dziki Warszawa - Orlen Zastal Zielona Góra

Ty Nichols (nr 1, Orlen Zastal) gra 1 na 1 z Denzelem Anderssonem (nr 1, Dziki). Gdy następuje kontakt między graczami, sędzia odgwizduje faul Anderssona na zawodniku w akcji rzutowej.

Andersson powoduje nielegalny kontakt rękami z tułowiem Nicholsa, zanim ten rozpoczął ruch ciągły do kosza poprzedzony złapaniem piłki. W związku z tym w tej sytuacji należało uznać, że faul został popełniony przed rozpoczęciem akcji rzutowej.

 

 

5. Anwil Włocławek - WKS Śląsk Wrocław

Daniel Gołębiowski (nr 6, WKS Śląsk) atakuje kosz przeciwników, a Dj Funderburk (nr 0, Anwil) udziela pomocy w obronie i próbuje go powstrzymać. Gdy następuje kontakt między graczami, sędzia prawidłowo odgwizduje faul Funderburka na zawodniku w akcji rzutowej.

Funderburk nie zajął legalnej pozycji obronnej na drodze przeciwnika z piłką przed spowodowaniem kontaktu. Kontakt uznajemy za nielegalny, ponieważ ogranicza swobodę ruchów atakującego. Nastąpił on po tym, jak Gołębiowski zakończył kozłowanie i rozpoczął ruch ciągły do kosza.

 

 

 

 

EuroBasket 2025

Najnowsze aktualności

Najnowsze multimedia

87 zdjęć29.04.2025

Energa Icon Sea Czarni Słupsk - PGE Start Lublin

Zobacz także
Zapisz się do newslettera

Przed każdą kolejką ORLEN Basket Ligi wysyłamy do kibiców i dziennikarzy newsletter, który zawiera ważne informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz linki do najciekawszych wiadomości.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter ORLEN Basket Ligi! Teraz będziesz na bieżąco z najważniejszymi informacjami o nadchodzących wydarzeniach i najciekawszymi wiadomościami. Cieszymy się, że jesteś z nami!

Śledź nas w mediach społecznościowych