Liderzy Pekao S.A. Pucharu Polski (2003/04-2024) - część 1
![Liderzy Pekao S.A. Pucharu Polski (2003/04-2024) - część 1](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fplk.pl%2Finternalfiles%2Fimage%2Fnews%2F25449%2F32344.jpg&w=3840&q=75)
Pekao S.A. Puchar Polski w koszykówce mężczyzn to rozgrywki, które przez lata dostarczyły kibicom niezliczonych emocji i spektakularnych występów indywidualnych. Zawodnicy rywalizują nie tylko o trofeum, ale także o zapisanie się w historii tych rozgrywek.
BILETY NA PEKAO S.A. PUCHAR POLSKI
W pierwszej części naszej analizy statystycznej skupimy się rozegranych meczach, punktach, asystach w rozgrywkach Pekao S.A. Pucharu Polski w latach 2003/04 - 2024.
SPOTKANIA
Niekwestionowanym liderem pod względem liczby rozegranych spotkań w Pucharze Polski jest Łukasz Koszarek, który wystąpił w 35 meczach. Ta imponująca liczba świadczy nie tylko o długowieczności sportowej zawodnika, ale także o jego niezmiennie wysokiej formie, pozwalającej regularnie awansować do fazy pucharowej z kolejnymi zespołami. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się Filip Dylewicz z 28 występami, a podium uzupełnia trio zawodników - Przemysław Zamojski, Robert Skibniewski oraz Michał Nowakowski - którzy rozegrali po 27 spotkań.
Szczególnie interesujący jest fakt, że w czołówce tej klasyfikacji znajduje się wielu aktywnych zawodników, którzy mają szansę poprawić swoje wyniki. Mateusz Kostrzewski, Krzysztof Sulima i Jarosław Mokros (po 25 występów) oraz Kamil Łączyński (20 występów), Karol Gruszecki (19), Michał Michalak (18) i Dariusz Wyka (17), których drużyny awansowały do tegorocznego Pekao S.A. Pucharu Polski, co stwarza realną szansę na przesunięcie się w górę tej klasyfikacji.
PUNKTY
W klasyfikacji pod względem zdobytych punktów w Pucharze Polski prowadzi Łukasz Koszarek z dorobkiem 327 punktów, wyprzedzając nieznacznie Filipa Dylewicza (321 punktów). Na trzecim miejscu znajduje się Damian Kulig, który zdobył 295 punktów.
Warto zwrócić uwagę na Adama Waczyńskiego, który z dorobkiem 275 punktów zajmuje czwarte miejsce, uzyskując przy tym najwyższą średnią (13,75 pkt) wśród czołowej piątki strzelców.
Analizując średnie* zdobycze punktowe, na pierwszy plan wysuwa się Eddie Miller ze znakomitą średnią 18,2 punktu na mecz. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje George Reese (14,6 pkt), a podium uzupełnia wspomniany Adam Waczyński. Wśród tegorocznych pucharowiczów oprócz „Wacy” wysokie średnie utrzymują Karol Gruszecki (11,79 pkt), Michał Michalak (10,56 pkt) oraz Jarosław Zyskowski (10,0 pkt).
Jeśli chodzi o rekordowe występy w pojedynczych meczach, absolutnym rekordzistą pozostaje Chudney Gray, który w jednym spotkaniu zdobył aż 43 punkty. Drugi najlepszy wynik należy do Grzegorza Zadęckiego (37 punktów), a na trzecim miejscu ex aequo znajdują się Lynn Greer i Glenn Cosey (po 36 punktów).
ASYSTY
W kategorii asyst absolutną dominację pokazuje Łukasz Koszarek, który w trakcie swoich 35 występów zaliczył aż 161 asyst, znacząco wyprzedzając kolejnych zawodników. Drugie miejsce zajmuje Robert Skibniewski (106 asyst), a podium uzupełnia Krzysztof Szubarga ze 101 podaniami. Wśród tegorocznych zawodników mogących podskoczyć wyżej w klasyfikacji najwyżej plasuje się Kamil Łączyński, który z dorobkiem 78 asyst ma szansę na dalszy awans w tej klasyfikacji.
Patrząc na średnie wartości, na pierwszym miejscu znajduje się Krzysztof Szubarga ze średnią 5,05 asysty na mecz. Tuż za nim plasuje się Łukasz Koszarek (4,6 asysty), a trzecie miejsce zajmuje Torey Thomas ze średnią 4,1 asysty.
Jeśli chodzi o pojedyncze występy rekord asyst należy do Scoochie Smitha, który w jednym meczu zanotował imponujące 15 asyst. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Loren Jackson z 13 asystami, a trzeci jest Chudney Gray z 12 asystami. Warto zauważyć, że aż 11 zawodników zdołało osiągnąć granicę 11 asyst w jednym spotkaniu.
PODSUMOWANIE
Przedstawione statystyki pokazują, jak wybitni zawodnicy potrafili zdominować rozgrywki Pucharu Polski. Szczególnie imponująca jest wszechstronność niektórych graczy, którzy wyróżniali się zarówno w zdobywaniu punktów, jak i w kreowaniu gry dla kolegów. W drugiej części analizy przyjrzymy się zbiórkom, przechwytom i blokom.
*Przy średnich warunkiem był udział w min. 10 meczach PP.