Po Gwizdku. Odcinek 2
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z serii „Po Gwizdku“, w którym eksperci w dziedzinie sędziowania analizują wybrane sytuacje z ostatniego tygodnia rozgrywek Orlen Basket Ligi. Kolejne materiały - w każdą środę!
Materiał ma charakter edukacyjny i opiera się na zasadach opisanych w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę FIBA oraz ich oficjalnych interpretacjach.
1. Energa Icon Sea Czarni Słupsk - Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski
Mateusz Dziemba (nr 3, Energa Icon Sea Czarni) gra 1 na 1 z Maximillianem Egnerem (nr 14, Tasomix Rosiek Stal). Kiedy Dziemba rozpoczyna akcję rzutową, Egner wybija się, aby zablokować rzut. Kiedy następuje kontakt między zawodnikami, prawidłowo zostaje orzeczony faul Egnera. Obrońca nigdy nie zajął legalnej pozycji obronnej na drodze przeciwnika z piłką, a kiedy Dziemba wybił się kończąc rzut z biegu, Egner skacze z punktu A do B, a jego tor lotu przecina tor lotu rzucającego. Nielegalny kontakt ciałem spowodowany przez obrońcę trudno uznać za marginalny, ponieważ ma wpływ na swobodę ruchów przeciwnika będącego w akcji rzutowej i uniemożliwia rzucającemu swobodne lądowanie.
2. WKS Śląsk Wrocław - AMW Arka Gdynia
Nemanja Nenadić (nr 20, AMW Arka) wyprowadza atak swojej drużyny, a Angel Nunez (nr 1, WKS Śląsk) próbuje go powstrzymać. Kiedy następuje kontakt między zawodnikami, prawidłowo zostaje orzeczony faul na zawodniku w akcji rzutowej, co kwestionuje Nunez. Faul prawidłowo został zakwalifikowany jako faul na zawodniku będącym w akcji rzutowej, ponieważ nielegalny kontakt z rękami Nenadicia następuje po tym, jak Nenadić zakończył kozłowanie (piłka spoczęła na jego prawej ręce) i rozpoczął ruch ciągły do kosza w celu oddania rzutu. W wyniku kontaktu Nenadić traci piłkę, co nie zmienia tutaj kwalifikacji całego zdarzenia.
3. WKS Śląsk Wrocław - AMW Arka Gdynia
Ajdin Penava (nr 11, WKS Śląsk) i Daniel Szymkiewicz (nr 22, AMW Arka) walczą o pozycje w grze tyłem do kosza. Kiedy następuje kontakt między zawodnikami, prawidłowo zostaje orzeczony faul Szymkiewicza. Obrońca ingeruje w cylinder przeciwnika, który próbuje się obrócić w swoim cylindrze. Szymkiewicz „kładzie” się na Penavie, jak również owija jego biodro prawym ramieniem. W reakcji, Penava klinczuje lewe ramię obrońcy. Szymkiewicz jest odpowiedzialny za pierwszy nielegalny kontakt, ponieważ jako pierwszy ogranicza swobodę ruchów przeciwnika.
4. Dziki Warszawa - Anwil Włocławek
Drużyna Dzików gra akcję PNR w pasie środkowym. Kiedy John Fulkerson (nr 9, Dziki) wbiega w pomalowane i dostaje podanie od Nikoli Radicevicia (nr 31, Dziki), Luke Petrasek (nr 18, Anwil) próbuje go zatrzymać. Kiedy następuje kontakt między zawodnikami, prawidłowo zostaje orzeczony faul blokowania Petraska. Obrońca nie ustanowił legalnej pozycji obronnej na drodze przeciwnika z piłką przed kontaktem i cały czas przesuwa się do przodu, w stronę rzucającego. Mimo utrzymywania rąk pionowo w swoim cylindrze, powoduje nielegalny kontakt ciałem. Kontakt należy uznać za nielegalny, ponieważ ma wpływ na swobodę ruchów przeciwnika będącego w akcji rzutowej i uniemożliwia rzucającemu swobodne lądowanie.