Po Gwizdku. Odcinek 15

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z serii „Po Gwizdku“, w którym eksperci w dziedzinie sędziowania analizują wybrane sytuacje z ostatniego tygodnia rozgrywek ORLEN Basket Ligi. Kolejne materiały - w każdą środę!
Materiał ma charakter edukacyjny i opiera się na zasadach opisanych w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę FIBA oraz ich oficjalnych interpretacjach.
1. WKS Śląsk Wrocław - Górnik Zamek Książ Wałbrzych
Ike Smith (nr 3, Górnik Zamek Książ) atakuje kosz przeciwników, a Ajdin Penava (nr 11, WKS Śląsk) próbuje go powstrzymać. Gdy następuje kontakt między graczami, sędzia prawidłowo odgwizduje faul niesportowy Penavy na zawodniku w akcji rzutowej.
Penava prawą ręką przytrzymuje prawe ramię Smitha, ograniczając jego swobodę ruchów. Takie zagranie spełnia kryterium C1 faulu niesportowego - brak próby zagrania piłką.
2. WKS Śląsk Wrocław - Górnik Zamek Książ Wałbrzych
W akcji pick’n’roll Joshua Patton (nr 30, Górnik Zamek Książ) - po postawieniu zasłony - roluje, otrzymuje podanie i rozpoczyna akcję rzutową. Gdy udzielający pomocy w obronie Adam Waczyński (nr 21, WKS Śląsk) próbuje go zatrzymać, następuje kontakt między graczami, a sędzia prawidłowo odgwizduje faul blokowania obrońcy.
Za kontakt odpowiedzialny jest Waczyński, ponieważ nie zdążył ustanowić legalnej pozycji obronnej na drodze Pattona - i nadal przesuwał się w jego stronę, kiedy ten wyskoczył do rzutu. Kontakt uznajemy za nielegalny, ponieważ ogranicza swobodę ruchów rzucającego.
3. WKS Śląsk Wrocław - Górnik Zamek Książ Wałbrzych
Daniel Gołębiowski (nr 6, WKS Śląsk) gra 1 na 1 z Toddrickiem Gotcherem (nr 0, Górnik Zamek Książ). Kiedy Gołębiowski próbuje minąć obrońcę, następuje kontakt między graczami, a sędzia prawidłowo odgwizduje faul blokowania Gotchera.
Za kontakt odpowiedzialny jest obrońca - mimo że na początku akcji ustanowił legalną pozycję obronną na drodze przeciwnika z piłką. Później jednak ją utracił, gdy przesuwał się w stronę atakującego, próbując „zamknąć” linię boczną, i spowodował nielegalny kontakt ręką oraz ciałem, który ograniczał swobodę ruchów atakującego, spychając go w stronę linii bocznej.
4. King Szczecin - WKS Śląsk Wrocław
Daniel Gołębiowski (nr 6, WKS Śląsk) gra 1 na 1 z Isaiahem Whiteheadem (nr 15, King). Kiedy Gołębiowski próbuje minąć obrońcę, następuje kontakt między graczami, a sędzia odgwizduje faul szarżowania Gołębiowskiego.
Za kontakt odpowiedzialny jest jednak obrońca - nie zajął legalnej pozycji na drodze przeciwnika z piłką, a następnie, spóźniony na nogach, przesuwając się, powoduje nielegalny kontakt barkiem z atakującym.
W tej sytuacji należało odgwizdać faul Whiteheada na zawodniku w akcji rzutowej.
5. King Szczecin - WKS Śląsk Wrocław
Daniel Gołębiowski (nr 6, WKS Śląsk) atakuje kosz przeciwników, a James Woodard (nr 8, King) próbuje go zatrzymać. Gdy następuje kontakt między graczami, sędzia prawidłowo odgwizduje faul szarżowania Gołębiowskiego.
Obrońca ustanowił legalną pozycję obronną na drodze przeciwnika z piłką, a następnie poruszał się w bok i do tyłu. Kontakt nastąpił w tors, zatem za kontakt odpowiedzialny jest atakujący.