1
Anwil Włocławek
20pkt
2
Legia Warszawa
18pkt
3
Dziki Warszawa
18pkt
4
Górnik Zamek Książ Wałbrzych
18pkt
5
Trefl Sopot
18pkt
6
King Szczecin
17pkt
7
Start Lublin
17pkt
8
Energa Icon Sea Czarni Słupsk
16pkt
9
PGE Spójnia Stargard
16pkt
10
WKS Śląsk Wrocław
16pkt
11
Tauron GTK Gliwice
16pkt
12
Zastal Zielona Góra
15pkt
13
Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski
15pkt
14
Arriva Polski Cukier Toruń
14pkt
15
MKS Dąbrowa Górnicza
14pkt
16
AMW Arka Gdynia
13pkt

Najciekawsze transfery między klubami EBL

Autor:
Najciekawsze transfery między klubami EBL
Przeczytasz w 6 minut

Jak co roku wielu ważnych zawodników postanowiło zmienić kluby wewnątrz Energa Basket Ligi! Które transfery są najciekawsze? Czy zmienią one układ sił w rozgrywkach?

 

Raymond Cowels (PGE Spójnia Stargard -> Legia Warszawa)

Świetny strzelec, uczestnik Aerowatch Konkursu Rzutów za 3 Punkty - Raymond Cowels po dwóch sezonach postanowił zmienić klub w EBL i przenieść się do Legii Warszawa. Trener Wojciech Kamiński z pewnością liczy na jego umiejętności w ataku, ale w przeszłości wielu szkoleniowców podkreślało jego możliwości defensywne, co również przyda się drużynie ze stolicy. Legia wraca do europejskich pucharów - doświadczenie Amerykanina w FIBA Europe Cup może być bardzo ważne.

 

 

Sherron Dorsey-Walker (Polski Cukier Pszczółka Start Lublin -> King Szczecin)

Dorsey-Walker z dobrej strony pokazał się w ekipie z Lublina, a po sezonie z pewnością nie mógł narzekać na brak ofert. Zdecydował się na tę ze Szczecina, gdzie trener Rolandas Jarutis chce budować silną drużynę. Amerykanin znany był ze swojej gry w ataku - w spotkaniu z ekipą z Torunia rzucił nawet 35 punktów. Podobną rolę strzelca będzie odgrywał w Kingu, a z pewnością litewski szkoleniowiec będzie chciał odpowiednio wykorzystać jego świetne warunki fizyczne i sprawność.

 

 

Jabarie Hinds (HydroTruck Radom -> GTK Gliwice)

Amerykanin w poprzednim sezonie był królem strzelców całej Energa Basket Ligi - zdobywał średnio 21,7 punktu na mecz i sporo ekspertów spodziewało się, że zmieni otoczenie. Jabarie Hinds postanowił jednak zostać w Polsce i nadal współpracować z trenerem Robertem Witką - tym razem w GTK. Zespół z Gliwic po raz kolejny będzie próbował awansować do fazy play-off, a Hinds ze swoimi ogromnymi umiejętnościami ofensywnymi ma być jednym z liderów na boisku i poza nim.

 

 

Jakub Karolak (Legia Warszawa -> WKS Śląsk Wrocław)

Rzucający w poprzednim sezonie był jednym z najważniejszych zawodników Legii Warszawa, a teraz postanowił przenieść się do ekipy z Wrocławia. Karolak dla drużyny ze stolicy zdobywał ponad 12 punktów na mecz, a trener Mike Taylor zauważył jego wysoką formę i powołał go do szerokiego składu kadry. W nowej drużynie będzie mógł również pokazać się w Europucharze, co będzie dla niego ważnym testem. W WKS Śląsku można spodziewać się po nim sporej liczby trafionych trójek, które stają się jego specjalnością.

 

 

Łukasz Kolenda (Trefl Sopot -> WKS Śląsk Wrocław)

Rozgrywający od wielu lat był związany z Treflem Sopot, ale po zakończeniu ostatniego sezonu sporo mówiło się o chęci spróbowania sił w nowym miejscu. Jego wybór padł na WKS Śląsk Wrocław i jednoczesną możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w silnym Europucharze. Kolenda od kilku lat regularnie gra w reprezentacji Polski, rozwija się i podnosi sobie poprzeczkę. W ekipie trenera Petara Mijovicia będzie odpowiedzialny za kreowanie gry razem ze Strahinją Jovanoviciem.

 

 

Mateusz Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard -> Polski Cukier Pszczółka Start Lublin)

Skrzydłowy bardzo długo nie podpisywał nowej umowy na sezon 2021/22, ale ostatecznie to Polski Cukier Pszczółka Start ogłosił zawarcie kontraktu z tym zawodnikiem. Mateusz Kostrzewski bardzo dobrze radził sobie w ostatnich sezonach w PGE Spójni, ale w Lublinie z pewnością liczy na jeszcze lepsze wyniki całego zespołu. To zawodnik uniwersalny, który może zrobić różnicę w ataku i w obronie, występując na obu pozycjach skrzydłowego. Jak wykorzysta go trener David Dedek?

 

 

Łukasz Koszarek (Enea Zastal BC Zielona Góra -> Legia Warszawa)

Po dziewięciu sezonach spędzonych w Zielonej Górze Łukasz Koszarek zmienił klub w Energa Basket Lidze! Rozgrywający reprezentacji Polski związał się dwuletnią umową z Legią, czyli klubem, który ma coraz większe ambicje. 37-latek to ciągle czołowa “jedynka” w Polsce, a jego asysty często lądują w zestawieniach TOP10 tygodnia. Trener Wojciech Kamiński z pewnością będzie korzystał z jego doświadczenia i mądrości boiskowej, może być mentorem dla młodszych graczy.

 

 

Damian Kulig (Twarde Pierniki Toruń -> Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski)

Hit transferowy obecnego lata! Damian Kulig to od lat jeden z najlepszych podkoszowych w Energa Basket Lidze, w Toruniu był niezastąpiony. Teraz “zgłosił się” po niego mistrz Polski, a to oznacza nie tylko grę o najwyższe cele w Energa Basket Lidze, ale również chęć pokazania się po raz kolejny w Koszykarskiej Lidze Mistrzów. Bloki, zbiórki, trójki, a nawet efektowne wsady - tego wszystkiego można spodziewać się po reprezentancie Polski. Jak wkomponuje się taktykę trenera Igora Milicicia?

 

 

Kamil Łączyński (Polski Cukier Pszczółka Start Lublin -> Anwil Włocławek)

Wielki powrót do Włocławka! Kamil Łączyński miał ogromny wpływ na mistrzowskie tytuły Anwilu w 2018 i 2019 roku, a po sezonach spędzonych we Wrocławiu i w Lublinie wraca na “stare śmieci”. Tym razem będzie współpracował z trenerem Przemysławem Frasunkiewiczem, ale nie ma wątpliwości, że nadal będzie kluczową postacią zespołu. Rozgrywający dołoży organizację gry na wysokim poziomie oraz będzie przywódcą na parkiecie i w szatni.

 

 

Andrzej Mazurczak (MKS Dąbrowa Górnicza -> Enea Zastal BC Zielona Góra)

Mazurczak dopiero w poprzednim sezonie zadebiutował w Energa Basket Lidze, ale trzeba przyznać, że indywidualnie były to dla niego bardzo udane rozgrywki. Dodatkowo, w czerwcu ponownie mógł pokazać się także w meczach przygotowawczych reprezentacji Polski. Teraz “wskakuje” na wyższy poziom. Enea Zastal od lat jest czołowym zespołem w Polsce, a dodatkowo gra w bardzo silnej Lidze VTB. Dla Andrzeja Mazurczaka będzie to spore wyzwanie, ale jednocześnie ogromna szansa na rozwój.

 

 

Josip Sobin (Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski -> MKS Dąbrowa Górnicza)

Ten transfer był ogromnym zaskoczeniem! Trzykrotny mistrz Polski - ostatnio świętujący złoty medal z ekipą z Ostrowa Wielkopolskiego - przeniósł się do MKS. To spory ruch dla zespołu z Dąbrowy Górniczej, który chce wrócić do fazy play-off. Josip Sobin znany jest z bardzo dobrej gry w defensywie i świetnej techniki w grze tyłem do kosza. Można spodziewać się, że w taktyce trenera Jacka Winnickiego będzie miał jeszcze większą rolę niż dotychczas w EBL.

 

 

Mateusz Szlachetka (WKS Śląsk Wrocław -> Trefl Sopot)

Mateusz Szlachetka powędrował w przeciwnym kierunku do innego ważnego zawodnika młodego pokolenia - Łukasza Kolendy. Rozgrywający zagra w Treflu, gdzie będzie jednocześnie walczył o awans do fazy grupowej FIBA Europe Cup. Szlachetka w ostatniej fazie play-off prezentował się świetnie, a w Sopocie będzie chciał udowodnić, że potrafi grać na wysokim poziomie przez cały sezon. Który klub bardziej zyska na wymianie młodych “jedynek” - Trefl czy WKS Śląsk?

 

 

ORLEN

Najnowsze aktualności

Najnowsze multimedia

90 zdjęć23.12.2024

Arriva Polski Cukier Toruń - Tauron GTK Gliwice

Zobacz także
Zapisz się do newslettera

Przed każdą kolejką ORLEN Basket Ligi wysyłamy do kibiców i dziennikarzy newsletter, który zawiera ważne informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz linki do najciekawszych wiadomości.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter ORLEN Basket Ligi! Teraz będziesz na bieżąco z najważniejszymi informacjami o nadchodzących wydarzeniach i najciekawszymi wiadomościami. Cieszymy się, że jesteś z nami!

Śledź nas w mediach społecznościowych