15
16

Puchar Polski: Jeden pierwszoligowiec odpadł

Przeczytasz w 8 minut

Rozpoczęły się rozgrywki Pucharu Polski mężczyzn. Kluby Tauron Basket Ligi wchodzą do gry od drugiej rundy. W pierwszej, rozegranej w środę, doszło do jednej niespodzianki. W Lublinie z drużyną Novum przegrało I-ligowe SKK Siedlce. Blisko odpadnięcia z rywalizacji był też inny I-ligowiec Górnik Wałbrzych, a o jego awansie przesądziła dogrywka.

W drugiej rundzie rywalizować będą zwycięzcy meczów pierwszej rundy oraz zespoły Tauron Basket Ligi (z wyłączeniem drużyn biorących udział w rozgrywkach ULEB i FIBA, czyli: Asseco Prokom Gdynia i Anwil Włocławek, a także Trefla Sopot, który przystąpi do walki między rundami II a III) Losowanie par drugiej rundy odbędzie się 5 listopada. Druga runda będzie rozgrywana z uwzględnieniem czynnika geograficznego.

\n

Wyniki meczów I rundy:

\n

UKS Alba Chorzów - Rosa Radom 54:100 (17:22, 15:34, 6:30, 16:14)

\n

Rosa Radom przed rokiem w rozgrywkach Pucharu Polski dotarła najwyżej spośród wszystkich drugoligowców. Dziś, aktualny wicelider pierwszej ligi, nie dał żadnych szans Albie Chorzów. Przyjezdni wygrali 100:54, a 22 punkty rzucił rezerwowy Emil Podkowiński. 7 asyst miał drugi rozgrywający radomian Tomasz Wróbel.

\n

\n

Trefl II Sopot - AZS UWM Olsztyn 69:71 (15:16, 23:18, 14:21, 17:20)

\n

AZS UWM Olsztyn i Trefl II Sopot zajmują w grupie A dwa najsłabsze miejsca. Pierwszy z zespołów nie wygrał żadnego meczu, drugi tylko jeden. W meczu Pucharu Polski lepsi okazali się olsztynianie, wygrywając na wyjeździe dwoma punktami. 18 punktów i 15 zbiórek miał Marcin Kowalski.

\n

\n

UMKS Kielce - Olimp MKS Start Lublin 89:93 (27:23, 17:28, 25:21, 20:21)

\n

30 punktów Sebastiana Szymańskiego i 23 Łukasza Kwiatkowskiego (w tym 8 zbiórek), dało zwycięstwo Startowi Lublin w Kielcach. Ten drugi w całym spotkaniu wykonał aż 17 rzutów wolnych i trafił wszystkie. Zaledwie 7 minut w lubelskim zespole zagrał Michał Sikora.

\n

\n

AZS Politechnika Poznań - Open Florentyna Pleszew 53:64 (12:16, 10:20, 12:18, 19:10)

\n

Podobnie jak w rozegranym pod koniec października meczu ligowym Open Florentyna Pleszew pokonała AZS Politechnikę Poznań. Goście wygrali walkę na tablicach (40:35), choć w ich zespole nie zagrał Sławomir Nowak. Najskuteczniejszym strzelcem lidera grupy B był Piotr Gacek, który przez ostatnie trzy lata występował w drużynie rywali.

\n

\n

SMS PZKosz Władysławowo - Asseco Prokom 2 Gdynia 73:85 (27:21, 16:24, 15:13, 15:27)

\n\n

Doświadczona drużyna rezerw Asseco Prokomu Gdynia okazała się lepsza od młodego zespołu SMS PZKosz Władysławowo. Gospodarze słabo wypadli zwłaszcza w końcówce, którą przegrali 27:15. Po 17 punktów rzucili Tomasz Andrzejewski i Tomasz Wojdyła, najwięcej miał zaś Filip Matczak (21).

\n

\n

MKS Skierniewice - PWiK Piaseczno 76:97 (22:26, 18:19, 16:26, 20:26)

\n\n

W starciu drużyn dwóch różnych grup PWiK Piaseczno lepsze od MKS-u Skierniewice. Punkty dla Piaseczna zdobyli wszyscy zawodnicy, a cały zespół miał 23 asysty. W tym elemencie najlepszy okazał się Artur Kijanowski (7). Gospodarzom nie pomogło efektowne double-double Łukasza Mąkolskiego (22 pkt i 15 zbiórek).

\n

\n

Focus Mall Sudety Jelenia Góra - Victoria Górnik Wałbrzych 76:81 (14:20, 22:19, 14:18, 19:12 d.7:12)

\n\n

Dopiero dogrywka przesądziła o awansie Górnika Wałbrzych do dalszej rudny Pucharu Polski. Wałbrzyszanie prowadzili przez cały mecz, ale w końcówce oddali inicjatywę spadkowiczowi z pierwszej ligi. Aż 25 rzutów z gry wykonał w całym spotkaniu Rafał Niesobski, który trafił zaledwie co trzeci. Warto zwrócić uwagę na 8 zbiórek mierzącego zaledwie 175 cm wzrostu Jakuba Kietlińskiego - dodatkowo 5 punktów i 8 asyst.

\n

\n

KS Pogoń Prudnik - Doral Zetkama Nysa Kłodzko 72:66 (20:13, 15:19, 16:17, 21:17)

\n\n

Drużyna Doralu Zetkama Nysa Kłodzko w rozgrywkach ligowych wyprzedza Pogoń Prudnik o dwa punkty. W Pucharze Polski prudniczanie wzięli jednak rewanż za słabą postawę w lidze. Gospodarze, mimo nierównej gry, pokonali rywali różnicą sześciu punktów. 18-letni Tomasz Madziar zdobył w tym spotkaniu 18 punktów.

\n

\n

WOSSM Warszawa - Polonia 2011 67:81 (17:12, 17:26, 16:21, 17:22)

\n\n

Derby stolicy dla Polonii 2011. Pierwszoligowiec (bilans w lidze 1-6) zwyciężył WOSSM Warszawa 81:67. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu okazał się 17- letni skrzydłowy Norbert Mroczek (21 pkt), który w lidze zdobył w sumie 2 punkty!

\n

\n

AZS KU Politechniki Opolskiej - Cracovia 1906 Kraków 81:89 (20:21, 23:24, 17:29, 21:15)

\n\n

Cracovia Kraków w lidze nie wygrała jeszcze meczu (bilans 0-7), ale w Pucharze Polski pokonała na wyjeździe AZS Politechnikę Opolską, przez dwa tygodnie liderem grupy C. Aż 23 rzuty osobiste wykonał w tym spotkaniu Tomasz Kumiszczak, którego rywale faulowali 12 razy. 19-letni rzucający w ten sposób zdobył 17 punktów.

\n

\n

MON - POL Płock - AZS Politechnika Warszawska 53:110 (13:23, 15:28, 13:28, 12:31)

\n

Lider pierwszej ligi nie dał żadnych szans beniaminkowi drugiej ligi. Akademicy każdą z kwart wygrali różnicą przynajmniej dziesięciu punktów, przygniatającą przewagę osiągając zwłaszcza w końcówce. W drużynie ze stolicy zawody bez asysty zakończył jedynie weteran Leszek Karwowski. Double-double miał Roman Szymański (16 pkt i 10 zbiórek).

\n

\n

Wisła AWF Kraków - AZS Politechnika Częstochowa (przełożony na 10 listopada)

\n

\n

Basket Piła - AZS Radex Szczecin 56:76 (19:27, 4:19, 21:13, 12:17)

\n

Ostatnie spotkanie bez punktu Łukasz Pacocha rozegrał na początku lutego 2007 w barwach Resovii Rzeszów, a jego zespół nie sprostał Intermarche Zastalowi. Przez 10 minut starcia z Basketem Piła oddał tylko jeden niecelny rzut z gry, ale jego zespół ograł beniaminka drugiej ligi. 14 punktów i 6 zbiórek miał Karol Pytyś.

\n

\n

HK Bank Spółdzielczy Żory - MKS Limblach Limanowa 82:79 (24:15, 19:15, 19:19, 20:30)

\n

Limblach Limanowa przegrał różnicą trzech punktów z HK Bank Spółdzielczy Żory, choć czwartą kwartę wygrał dziesięcioma (30:20). Wśród gospodarzy na wyróżnienie zasłużył Adam Anduła (23 pkt i 10 zbiórek), zaś w drużynie z Limanowej Andrzej Peciak (20 pkt i 5 zbiórek).

\n

\n

SIDEn Polski Cukier Toruń - KPSW Astoria Bydgoszcz 74:80 (21:14, 17:20, 15:21, 21:25)

\n

Prestiżowy pojedynek SIDEnu Toruń z Astorią Bydgoszcz dla gości. Gospodarze wygrali pierwszą kwartę (21:14), ale w pozostałych musieli uznać wyższość rywali. SIDEnowi nie pomogło 25 punktów i 11 zbiórek Huberta Radke. 29 punktów uzyskał Artur Gliszczyński.

\n

\n

STACO MNLK Niepołomice - KK A-Bild Bytom  81:76 (21:15, 21:25, 19:21, 20:15)

\n

\n

Pogoń Ruda Śląska - MKS Dąbrowa Górnicza 72:80 (15:13, 14:25, 19:18, 24:24)

\n

Bez pięciu podstawowych zawodników (Basiński, Lisewski, Partyka, Piechowicz i Zmarlak) MKS Dąbrowa Górnicza wygrał na wyjeździe z Pogonią Ruda Śląska. O sukcesie przyjezdnych zadecydowała głównie druga kwarta (25:14). Pogoni nie pomogło double-double Rafała Stolarka.

\n

\n

MCKiS Termo-Rex Jaworzno - GTK Fluor Britam Gliwice 60:42 (18:10, 16:5, 10:18, 16:9)

\n

Kiedy jeden zawodnik rzuca więcej jak 4 punkty ciężko wygrać mecz. Tak było w przypadku drużyny GTK Fluor Britam Gliwice. Goście w starciu MCKiS Termo-Rex Jaworzno zdobyli w sumie 42 punkty, popełniając przy tym 27 strat. Obie drużyny trafiły co trzeci rzut z gry.

\n

\n

KS AZS AWF Katowice - GKS Tychy 66:96 (16:28, 14:26, 18:20, 18:22)

\n

GKS Tychy, już bez Wojciecha Barycza, który odszedł do Siarki Tarnobrzeg, wygrał każdą z czterech kwart i pewnie pokonał AZS AWF Katowice. Goście w całym spotkaniu mieli 29 asyst, najwięcej Piotr Pustelnik (8).

\n

\n

AZS Politechnika Radomska - Tur Bielsk Podlaski 98:68 (25:15, 26:14, 29:23, 18:16)

\n

Akademicy bez większych problemów pokonali innego drugoligowca Tura Bielsk Podlaski, wygrywając każdą z czterech kwart. Aż 37 punktów, przy bardzo dobrej (73%) skuteczności z gry zdobył Grzegorz Zadęcki, który wskaźnik Evaluation wyniósł 50.

\n

\n

WKS Śląsk Wrocław - Sportino 52:79 (23:14, 14:14, 8:30, 7:21)

\n\n

WKS Śląsk Wrocław dosyć niespodziewanie prowadził do przerwy ze Sportino Inowrocław różnicą dziewięciu punktów (37:28), ale w drugiej połowie nie odparł ataków przyjezdnych. Inowrocławianie trzecią i czwartą kwartę wygrali zdecydowanie (51:15). Aleksander Lichodziejewski i Maciej Strzelecki ukończyli te zawody z double-double.

\n

\n

Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno - Unia Tarnów 104:64 (33:13, 25:19, 22:17, 24:15)

\n\n

Ryszard Żmuda w poprzednim sezonie był trenerem Unii Tarnów, obecnie prowadzili drużynę Delikatesów Centrum PBS Bank MOSiR Krosno. Jego nowych klub nie miał większych problemów z pokonaniem Unii. Jedno z lepszych spotkań w karierze rozegrał Łukasz Puścizna (22 punkty i 8 zbiórek).

\n

\n

KK Świecie - KS Spójnia Stargard Szczeciński 42:63 (14:11, 11:14, 9:21, 8:17)

\n\n

Spójnia Stargard Szczeciński z nowym trenerem Tadeuszem Aleksandrowiczem, ale bez Marcina Stokłosy ograła beniaminka drugiej ligi KK Świecie. Goście swoją przewagę zaznaczyli w drugiej połowie, którą wygrali różnicą dwudziestu jeden punktów. 11 punktów, 5 zbiórek, 4 asysty oraz 6 przechwytów miał Łukasz Grzegorzewski.

\n

\n

Stal Ostrów Wlkp. - WKK Wrocław 87:62 (27:16, 18:17, 22:15, 20:14)

\n\n

Stal Ostrów Wlkp. zrewanżowała się WKK Wrocław za minimalną porażkę w lidze. Gospodarze wygrali pewnie, przewagę osiągając już po pierwszej kwarcie. 20-letni rozgrywający Michał Dymała rzucił 11 punktów oraz miał 8 asyst. WKK wystąpiło bez Adama Wójcika, Grzegorza Kaczmarka, Jakuba Koelnera i Piotrka Niedźwiedzkiego.

\n

\n

Novum Lublin - SKK Siedlce 62:58 (20:15, 14:14, 12:18, 16:11)

\n\n

16 punktów w swoim debiucie w barwach Novum Lublin rzucił Tomasz Celej, a jego zespół pokonał pierwszoligowe SKK Siedlce. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w samej końcówce, w której więcej zimnej krwi zachowali gospodarze. SKK nie pomógł powrót po kontuzji Karola Dębskiego (6 punktów i 10 zbiórek).

\n

\n

Etmal Korsarz Gdańsk - Żuraw King Oscar Gniewino 59:73 (13:16, 11:21, 17:15, 18:21)

\n\n

Żuraw King Oskar Gniewino, który przez moment był liderem grupy A, zagra w drugiej rundzie Pucharu Polski. Zespół Jacka Bagneckiego pokonał na wyjeździe Etmala Korsarz Gdańsk, zaznaczając swoją przewagę na tablicach (29:16 w zbiórkach). Gospodarze w tym spotkaniu wystąpili w dziewięciu.

\n

\n

Żyrardowianka Żyrardów - MKS Znicz Basket Pruszków 74:80 (14:31, 17:16, 19:19, 24:14)

\n\n

Znicz Basket to kolejny pierwszoligowy zespół, który zagra w drugiej rundzie. Podopieczni Pawła Czosnowskiego zwyciężyli w Żyrardowie z miejscową Żyrardowianką 74:80, prowadząc od pierwszej akcji meczu. Gospodarze złapali „przysłowiowy wiatr w żagle” na początku trzeciej kwarty, wygrywając jej początek aż 16:3, a także w samej końcówce (74:76). 28 punktów uzyskał Mariusz Łapiński (Żyrardowianka).

\n

\n

KU AZS Politechnika Rzeszów - Znicz Jarosław 65:68 (25:14, 11:15, 19:14, 10:25)

\n\n

Wicelider grupy C Znicz Jarosław miał spore problemy z pokonaniem dziewiątego AZS Politechniki Rzeszów. Goście wygrali spotkanie w samej końcówce, zwyciężając w czwartej kwarcie aż 25:10. 17 punktów i 7 zbiórek w drużynie gospodarzy miał Mikołaj Sowa.

\n

\n

MKS Polonia Przemyśl - PTG Sokół Łańcut 68:80 (17:30, 25:15, 14:22, 12:13)

\n\n

Sokół Łańcut dobrą formę z rozgrywek ligowych przełożył także na pucharowe zmagania. Zespół Dariusza Kaszowskiego wyeliminował z rozgrywek Polonię Przemyśl, znaczną przewagę osiągając w pierwszej i trzeciej kwarcie. Gospodarze mieli problem z zatrzymaniem Macieja Klimy (20 pkt i 5 zbiórek), który wymusił 9 fauli.

\n

\n

Księżak Łowicz - AZS WSGK Pol - Fol Kutno 61:74 (22:18, 15:17, 10:25, 14:14)

\n\n

Wzmocniony Aleksandrem Perką AZS WSGK Pol-Fol Kutno ograł Księżaka Łowicz. Debiutujący w barwach wicelidera grupy A silny skrzydłowy nie miał sobie równych pod koszem, kończąc zawody z dorobkiem 29 punktów i 13 zbiórek.

\n

\n

ŁKS Sphinx Łódź - KKS Mickiewicz Katowice100:49 (31:5, 32:9, 19:17, 18:18)

\n\n

Wygrana przez ŁKS, różnicą dwudziestu sześciu punktów (31:5), ustawiła mecz w Łodzi. Gospodarze zagrali szerokim składem, a blisko 30 minut na parkiecie spędził Bartłomiej Bartoszewicz. 18-letni skrzydłowy zakończył zawody z dorobkiem 22 punktów i 14 zbiórek.