1
Legia Warszawa
52pkt
2
King Szczecin
51pkt
3
WKS Śląsk Wrocław
50pkt
4
Energa Trefl Sopot
49pkt
5
Dziki Warszawa
48pkt
6
AMW Arka Gdynia
48pkt
7
Anwil Włocławek
47pkt
8
ORLEN Zastal Zielona Góra
46pkt
9
MKS Dąbrowa Górnicza
46pkt
10
Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski
46pkt
11
Górnik Zamek Książ Wałbrzych
45pkt
12
Arriva LOTTO Twarde Pierniki Toruń
42pkt
13
PGE Start Lublin
40pkt
14
Energa Czarni Słupsk
39pkt
15
Tauron GTK Gliwice
37pkt
16
Miasto Szkła Krosno
34pkt

Gala ORLEN Basket Ligi za nami!

Gala ORLEN Basket Ligi za nami!
Przeczytasz w 4 minuty

Uroczysta gala zakończenia sezonu 2025/2026 ORLEN Basket Ligi i ORLEN Basket Ligi Kobiet za nami! Uhonorowano najlepsze drużyny, wyróżniono najlepszego zawodnika i zawodniczkę oraz rozdano nagrody w innych kategoriach. Była to również kolejna świetna okazja do podziękowania Sponsorom i Partnerom.

- Przed tym sezonem zapowiadałem, że zaczynamy wdrażać strategię rozwoju polskiej koszykówki, w tym systemowe stawianie na młodzież. Jestem bardzo szczęśliwy, że mechanizm zaczął działać. Ponadto wprowadziliśmy darmowe transmisje na YouTube oraz znacznie zwiększyliśmy aktywność w mediach społecznościowych, docierając do młodych kibiców. Olbrzymią pracę w wykonują także kluby. Pełne hale i rozrywka dla całych rodzin to teraz wizytówka polskiej koszykówki. Chciałbym podziękować naszym sponsorom, szczególnie tym strategicznym - ORLEN SA, Bankowi Pekao SA i Telewizji Polsat. Dziękuję też kibicom, którzy przez cały sezon wspierają swoje drużyny - powiedział Łukasz Koszarek, Prezes Polskiej Ligi Koszykówki. 

- Dziękuję za wspaniałą współpracę Polskiemu Związkowi Koszykówki i Polskiej Lidze Koszykówki. Budujemy wspólnie system, strategię polskiego sportu, aby reprezentacje polski kobiet i mężczyzn były związane z budowaniem dumy narodowej. Chciałbym podziękować mistrzom Polski, Legii Warszawa, za wspaniały finał. Tego nie byłoby oczywiście bez wspaniałej gry Orlen Zastalu Zielona Góra. Szósty mecz finałowy to kwintesencja polskiej koszykówki - powiedział Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. 

 

Najlepszy zawodnik młodzieżowy w ORLEN Basket Lidze w sezonie 2025/26 

JAKUB SZUMERT

Nagrodę - dedykowaną statuetkę OBL - wręczał Adam Hrycaniuk.

To był absolutnie przełomowy sezon Jakuba Szumerta! Reprezentant Polski korzystał na zaufaniu, którym obdarzył go trener Arkadiusz Miłoszewski. Grał sporo i wnosił mnóstwo jakości do gry Orlen Zastalu, nie tylko w ataku, ale także w obronie. Właściwie co tydzień jego akcje lądowały w zestawieniach najlepszych akcji kolejki. Jedno jest pewne - Szumerta czeka spora kariera!

Adam Hrycaniuk w związku z zakończeniem kariery otrzymał nagrodę od Enel med: Pakiet badań "Program profilaktyki dla mężczyzn" oraz rezonans magnetyczny całego ciała. Nagrodę wręczyła Patrycja Wróbel-Oblizajek, Dyrektor Sprzedaży ds. Szpitali i Medycyny Sportowej Enel Med.  

 

Najbardziej medialny klub ORLEN Basket Ligi w sezonie 2025/26

LEGIA WARSZAWA

Obrona mistrzowskiego tytułu plus gra w Lidze Mistrzów to idealny przepis na sukces w kategorii “Najbardziej medialny klub ORLEN Basket Ligi”. Legia rozwija się nie tylko na polu sportowym, ale również medialnym. Budzi coraz większe zainteresowanie - nie tylko kibiców, którzy śledzą media społecznościowe klubu, ale także dziennikarzy. 

Jarosław Jankowski - Przewodniczący Rady Nadzorczej Legia Kosz, współwłaściciel Koszykarskiej Legii - otrzymał dedykowaną statuetkę OBL, dedykowany raport medialny oraz pamiątkową infografikę z rąk Sebastiana Bykowskiego, Wiceprezesa Instytutu Monitorowania Mediów oraz Mariana Kmity, Dyrektora ds. sportu TV Polsat Sport.

 

Najlepsza akcja prospołeczna w ORLEN Basket Lidze w sezonie 2025/26 

AMW Arka Gdynia za akcję „AMW Arka dla jaj” 

Listopad na całym świecie jest obchodzony jako miesiąc profilaktyki męskich nowotworów. Celem akcji „AMW Arka Dla Jaj” było udowodnienie, że koszykówka może być impulsem do rozmowy o najważniejszych aspektach życia. Podczas jednego z ligowych spotkań klub z Gdyni zorganizował specjalną strefę, której zadaniem było podkreślenie znaczenia regularnych, profilaktycznych badań, a także przełamanie tabu wokół tematu męskiego zdrowia. Ponadto zawodnicy wybiegli na parkiet w wyjątkowych, dedykowanych akcji błękitnych strojach meczowych.

Bartłomiej Wołoszyn, Prezes Zarządu GKK Arka SA oraz Mateusz Żołnierewicz, Dyrektor Klubu otrzymali dedykowaną statuetkę OBL oraz wysokiej klasy zegarek marki Aerowatch z rąk Piotra Soboty, Prezesa Zarządu Morwa Sp. z o.o.

Klub poinformował, że przeznaczy zegarek na cele charytatywne.

 

Najlepszy polski zawodnik ORLEN Basket Ligi w sezonie 2025/26 

ANDRZEJ PLUTA 

Andrzej Pluta sięgnął po swoje drugie mistrzostwo i drugą nagrodę dla najlepszego polskiego zawodnika na gali ORLEN Basket Ligi. W minionym sezonie był jednym z najważniejszych zawodników Legii Warszawa, rozwinął się w każdym aspekcie, a jego “tańce” z piłką, zakończone celnymi trójkami, można oglądać w nieskończoność! Warto dodać, że podobną nagrodę Pluta otrzymał także po zakończeniu sezonu zasadniczego w głosowaniu trenerów.

Andrzej Pluta otrzymał dedykowaną statuetkę OBL oraz voucher 4F z rąk Michała Czechowicza, Teamwear Director marki 4F.

 

Najlepszy Trener ORLEN Basket Ligi w sezonie 2025/26

HEIKO RANNULA

Wielki sukces Legii nie byłby możliwy bez właściwego trenera - a takim okazał się Heiko Rannula. Zespół z Warszawy wygrał sezon zasadniczy w i play-off potwierdził, że ponownie jest najlepszą drużyną w kraju. Po trenerze z Estonii zwykle nie widać wielkich emocji, ale za to rewelacyjnie dociera do swoich graczy, budując z nimi wyjątkową więź. 

W imieniu trenera nagrodę - dedykowaną statuetkę OBL oraz zegarek - odebrał Maciej Jamrozik, jego asystent. Nagrody wręczali Paweł Jurek, Rzecznik prasowy Banku Pekao S.A. oraz Igor Milicić, trener reprezentacji Polski seniorów.

 

Najlepszy zawodnik ORLEN Basket Ligi w sezonie 2025/26

ANDRZEJ PLUTA

Co to był za sezon w wykonaniu Andrzeja Pluty! Reprezentant Polski nie tylko miał ogromny wpływ na obronę mistrzostwa przez Legię Warszawa, ale również indywidualnie po prostu grał świetnie. Jego popisowe trójki na długo zostaną w pamięci kibiców. Rozwinął się także jako rozgrywający, świetnie podając kolegom z drużyny i kontrolując tempo gry. Trzeba też podkreślić, że podobną nagrodę otrzymał za sezon zasadniczy w głosowaniu trenerów.

Andrzej Pluta otrzymał dedykowaną statuetkę OBL i nagrody rzeczowe od ORLEN S.A. z rąk Pawła Patkowskiego, Dyrektora Biura Sponsoringu Sportu ORLEN S.A. oraz Mateusza   Ponitki, kapitan Reprezentacji Polski.

 

Podczas Gali ORLEN Basket Ligi jeszcze raz uhonorowano medalistów, a także podziękowano sponsorom i partnerom. 

 

 

ORLEN

Najnowsze aktualności

Najnowsze multimedia

70 zdjęć22.06.2026

Radość Legii i ceremonia wręczenia medali

Zobacz także
Zapisz się do newslettera

Przed każdą kolejką ORLEN Basket Ligi wysyłamy do kibiców i dziennikarzy newsletter, który zawiera ważne informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz linki do najciekawszych wiadomości.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter ORLEN Basket Ligi! Teraz będziesz na bieżąco z najważniejszymi informacjami o nadchodzących wydarzeniach i najciekawszymi wiadomościami. Cieszymy się, że jesteś z nami!

Śledź nas w mediach społecznościowych