14
15
16

Słowenia za silna, w sobotę półfinał

Słowenia okazała się za silna i pokonała reprezentację Polski 112:77 w drugim meczu kwalifikacji olimpijskich. Biało-Czerwoni już wcześniej zapewnili sobie awans do półfinału turnieju w Kownie - zagrają w sobotę przeciwko najlepszej drużynie grupy A, Litwie.

Spotkanie trójką otworzył Mateusz Ponitka, a po zagraniu Michała Sokołowskiego Biało-Czerwoni prowadzili 7:2. Luka Doncić oraz Zoran Dragić powoli odrabiali straty, a po rzucie z dystansu Jaki Blazicia to Słowenia zdobywała małą przewagę. Później Polacy ponownie byli lepsi, ponieważ kolejki trójki trafiali A.J. Slaughter oraz Damian Kulig. Ostatecznie jednak dzięki Aleksejowi Nikoliciowi po 10 minutach to rywale wygrywali 29:26.

W drugiej części meczu zawodnicy trenera Aleksandra Sekulicia trafiali właściwie wszystko, przez co powiększali przewagę nawet do 11 punktów po trójce Nikolicia. Sytuację naszej drużyny starali się poprawiać Jakub Garbacz i Aaron Cel, ale przeciwnicy grali szybciej i skuteczniej. Po trójce Luki Doncicia ich przewaga wynosiła aż 20 punktów. Różnicę zmniejszył jeszcze Slaughter, ale pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 63:46.

Słowenia po przerwie skoncentrowała się na kontrolowaniu wydarzeń na parkiecie. Biało-Czerwoni mieli problemy ze skutecznością, co przekładało się na powiększającą się przewagę rywali. Niesamowite trójki trafiali znani z NBA Luka Doncić oraz Vlatko Cancar, a nasz zespół nie był w stanie na to odpowiedzieć. Kontra Klemena Prepelicia ustawiła wynik po 30 minutach na 83:60.

Ostatnia część spotkania już niczego nie zmieniła. Mimo starań Ponitki i Slaughtera, ekipa trenera Mike’a Taylora nie była w stanie zareagować na świetną grę przeciwników. Swoje minuty wykorzystywał także Jarosław Zyskowski, a na parkiecie pojawił się także Łukasz Kolenda. Ostatecznie Słowenia zwyciężyła aż 112:77.

Polacy zachowują szansę na awans na Igrzyska Olimpijskie. W sobotę zagrają w półfinale turnieju w Kownie (rywala poznamy po meczu Litwa - Korea).

Słowenia - Polska 112:77 (29:26, 34:20, 20:14, 29:17)

Słowenia: Doncić 18, Prepelić 17, Hrovat 16, Blazić 11, Dragić 11, Cancar 10, Tobey 8, Nikolić 6, Dimec 6, Rupnik 3, Murić 3, Cebasek 3

Polska: Ponitka 16, Balcerowski 11, Slaughter 11, Sokołowski 7, Kulig 7, Michalak 5, Garbacz 5, Zyskowski 4, Cel 3, Kolenda 3, Koszarek 3, Hrycaniuk 2