15
16

MKS lepszy od Asseco

Przeczytasz w 5 minut

MKS Dąbrowa Górnicza pokonał Asseco Gdynia 101:74 w jedynym piątkowym spotkaniu 12. kolejki Polskiej Ligi Koszykówki. Kolejne mecze już w sobotę.

MKS Dąbrowa Górnicza - Asseco Gdynia 101:74

Spotkanie od dwóch trójek rozpoczął Piotr Pamuła, a to ustawiało gospodarzy w trochę lepszej sytuacji. Asseco prezentowało się jednak bardzo dobrze i dzięki wsadom Filipa Puta i Jakuba Garbacza zdobyło później nawet przewagę. Mecz cały czas był bardzo wyrównany, a dość szybko okazję do debiutu dostał Aleksandar Mladenović. Ostatecznie dzięki trafieniom Piotra Szczotki i Przemysława Żołnierewicza to gdynianie wygrywali 25:20 po 10 minutach gry. MKS od początku drugiej kwarty walczył o zredukowanie strat - po trafieniu Bartłomieja Wołoszyna doprowadził do remisu. Sytuacja zmieniała się jednak właściwie co akcję, bo zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza ciągle odpowiadał. Dopiero późniejsze zagranie 2+1 Mladenovicia dało gopsodarzom prowadzenie. Ostatecznie zanotowali serię 11:0 i było już nawet 43:35. Ostatecznie po pierwszej połowie dąbrowianie wygrywali różnicą 10 punktów.

Zaraz na początku trzeciej kwarty goście zmniejszyli swoje straty o połowę. MKS jednak błyskawicznie odpowiadał i dzięki trójce D.J. Sheltona miał już nawet 13 punktów przewagi. Od tego momentu ekipa trenera Jacka Winnickiego powoli kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Świetnie prezentował się Aaron Broussard, a dzięki trafieniu Aleksandara Mladenovicia po 30 minutach gry było już 75:61 dla gospodarzy. Po trójce Jovana Novaka w czwartej kwarcie przewaga dąbrowian wzrosła do nawet 21 punktów. Asseco, mimo niezlej postawy Przemysława Żołnierewicza i Marcela Ponitki, nie było w stanie odrobić tak dużych strat. Ostatecznie MKS zwyciężył 101:74.

Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był D.J. Shelton z 26 punktami i 10 zbiórkami. Filip Put i Przemysław Żołnierewicz rzucili po 12 punktów dla gości.

-------

KOLEJNE SPOTKANIA OD SOBOTY

Trefl Sopot - GTK Gliwice, sobota, godz. 17.30

Przekaz wideo: Emocje.TV

Zapowiedź: Dla sopocian będzie to kolejne spotkanie w tym tygodniu po środowym starciu w Ostrowie. GTK będzie chciało zaskoczyć rywali i wygrać swój trzeci mecz w tym sezonie. Do gry wrócił już Lukas Palyza i można spodziewać się, że z czasem będzie prezentował się tylko lepiej. Kluczowe w tym meczu może okazać się starcie podkoszowe Steve’a Zacka z Maverickiem Morganem. Ciekawe też jak wypadnie pojedynek dobrych strzelców - Jakuba Karolaka i Jonathana Williamsa.

Ciekawostki: GTK, jako drużyna, notuje średnio 23,6 celnych rzutów za dwa na mecz - to najlepszy wynik w PLK; Filip Dylewicz rzuca trójki ze skutecznością 53,7 proc., co jest drugim wynikiem w całej lidze

Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec, sobota, godz. 18.00

Zapowiedź: Rosa przełamała się w ostatni weekend i wygrała na trudnym terenie w Ostrowie Wielkopolskim. PGE Turów z kolei zanotował zwycięstwo z Miastem Szkła Krosno. Do gry w ekipie z Radomia ma wrócić Robert Witka, co wzmocni rotację podkoszową tej ekipy. Najważniejsze mogą być starcia Michała Sokołowskiego z Cameronem Ayersem. Dodatkowo, coraz lepiej w zespole ze Zgorzelca spisuje się Rod Camphor, którego rywalem będzie teraz “magiczny’ Ryan Harrow.

Ciekawostki: Cameron Ayers (PGE Turów) ma drugą najlepszą skuteczność rzutów wolnych w PLK - 94,7 proc.; Robert Witka (Rosa) w latach 2006-2010 występował w drużynie ze Zgorzelca

Czarni Słupsk - Miasto Szkła Krosno, sobota, godz. 18.00

Zapowiedź: Czarni ostatnio prezentowali niezłą formę i wygrali bardzo ważny dla nich mecz derbowy z AZS Koszalin. Miasto Szkło musiało niedawno radzić sobie bez Jayvaughna Pinkstona i uległo na wyjeździe PGE Turowowi. Dominic Artis, Drew Brandon oraz Justin Watts - ci zawodnicy obwodowi są kluczowi dla wyników słupskiej ekipy. Czekają nas więc niezwykle ciekawe pojedynki, bo w ekipie w Krosna sporo zależy od Davisa Lejasmeiersa oraz Jakova Mustapicia.

Ciekawostki: Dominic Artis (Czarni) spędził w tym sezonie już ponad 424 minuty na parkiecie - najwięcej spośród wszystkich graczy PLK; Jayvaughn Pinkston (Miasto Szkła) trafił w obecnych rozgrywkach 64 rzuty wolne - to najlepszy wynik w lidze

AZS Koszalin - Legia Warszawa, sobota, godz. 18.00

Zapowiedź: Koszalinianie przegrali ostatnio derbowe starcie z Czarnymi, natomiast Legia, po niezłym meczu, nie poradziła sobie z MKS Dąbrowa Górnicza. Obydwie drużyny są nisko w tabeli, więc jest to dla nich spora szansa na poprawienie dotychczasowego dorobku. Świetnie w debiucie wypadł środkowy Aleksandar Marelja, który teraz będzie rywalizował z twardo grającym Hunterem Mickelsonem. Ważne będzie także to, jak tym razem zagra Qyntel Woods i czy goście znajdą sposób na ograniczenie jego akcji.

Ciekawostki: Hunter Mickelson (Legia) to drugi blokujący ligi ze średnią 1,7 bloku na mecz; Mateusz Jarmakowicz (Legia) w sezonie 2011/2012 występował w zespole z Koszalina

Polpharma Starogard Gdański - TBV Start Lublin, sobota, godz. 18.00

Zapowiedź: Starogardzianie w ostatniej kolejce nie poradzili sobie na wyjeździe z Asseco Gdynia. TBV Start z kolei sprawił sporą niespodziankę wygrywając ze Stelmetem BC Zielona Góra. Najważniejszymi zawodnikami w lubelskiej ekipie są James Washington oraz Chavaughn Lewis, którzy teraz będą musieli zmierzyć się m.in. z Marcinem Fliegerem i Joe Thomassonem. W Polpharmie najwięcej zależy od Andriji Bojicia i Milana Milovanovicia. Czy Darryl Reynolds i Roman Szymański będą w stanie ich zatrzymać?

Ciekawostki: Uros Mirković (TBV Start) to ważny gracz w historii klubu ze Starogardu Gd. - rozegrał w nim aż pięć sezonów, a do klubu ściągał go obecny trener tego zespołu, Milija Bogicević; Polpharma zdobywa średnio 20 punktów na mecz z linii rzutów wolnych - najwięcej spośród wszystkich zespołów PLK

King Szczecin - Anwil Włocławek, sobota, godz. 18.00

Transmisja: premium na Emocje.TV

Zapowiedź: King ma obecnie bardzo dobry okres - wygrał już pięć meczów z rzędu. Anwil nadal jest liderem tabeli, a ostatnio wygrał u siebie z Polskim Cukrem Toruń. Carlos Medlock świetnie wkomponował się w drużynę ze Szczecina i potrafi być nawet jej czołowym strzelcem. Szczególnie ciekawie zapowiadają się starcia Pawła Kikowskiego z niezwykle efektownym Ivanem Almeidą. Ważne będzie także to jak Tauras Jogela zagra przeciwko skutecznemu Jarosławowi Zyskowskiemu.

Ciekawostki: Paweł Leończyk (Anwil) to najlepszy zawodnik PLK pod względem +/-, średnio +13,3 na mecz; Martynas Paliukenas (King) jest trzeci w klasyfikacji przechwytujących - średnio 2 w każdym spotkaniu