16
Stal Ostrów Wielkopolski

1. kolejka (7-12): Polpharma ogrywa Stabill Jezioro

Przeczytasz w 4 minuty

Trafienia Michaela Hicksa w końcówce spotkania dały zwycięstwo Polpharmie Starogard Gdański nad ekipą Stabill Jezioro Tarnobrzeg 68:67. We wtorek AZS Koszalin przez całe spotkanie musiał gonić wynik, później doprowadził do dogrywki i ostatecznie wygrał z Asseco Gdynia 68:66.

Stabill Jezioro Tarnobrzeg – Polpharma Starogard Gdański 67:68

Po wyrównanym początku spotkania Polpharma dzięki trójce Courtneya Eldridge’a prowadziła 11:8, ale właśnie wtedy Stabill Jezioro zaczął grać lepiej i zaliczył serię 7:0. W pierwszej kwarcie tarnobrzeżanie wygrywali już 10 punktami po rzutach wolnych Kevina Goffneya, ale goście zdołali zbliżyć się jeszcze na cztery punkty. W drugiej części meczu zespół trenera Dariusza Szczubiała prowadził już 40:26 po trójce Piotra Pyszniaka. Polpharma, głównie dzięki rzutom wolnym, potrafiła zmniejszyć tę przewagę do siedmiu punktów na koniec pierwszej połowy. Goście w trzeciej kwarcie zagrali zdecydowanie lepiej w defensywie, pozwalając rywalom na zdobycie zaledwie ośmiu punktów. Po trafieniu Ovidijusa Varanauskasa starogardzianie prowadzili 49:47. W ostatniej części meczu Stabill Jezioro wygrywał już 66:60, ale wtedy osiem punktów z rzędu zdobył Michael Hicks. W ostatnich akcjach szansę na rzut na zwycięstwo mieli jeszcze Krzysztof Krajniewski i Szymon Łukasiak, ale nie trafiali.

Michael Hicks był najlepszym strzelcem Polpharmy – rzucił 19 punktów. Courtney Eldridge dołożył 13 punktów i trzy asysty. W ekipie Stabill Jeziora wyróżniał się Chaisson Allen, który zdobył 25 punktów, osiem zbiórek i dwie asysty.

Tauron Basket Liga na facebooku

Kotwica Kołobrzeg – Śląsk Wrocław 62:81

Po wyrównanym początku meczu Śląsk zaczął budował lekką przewagę. Po trójkach Pawła Kikowskiego i Adriana Mroczka-Truskowskiego wrocławianie wygrywali 19:14 po pierwszej kwarcie. W ekipie Kotwicy świetnie spisywał się Rafał Bigus i to jego trafienia utrzymywały kołobrzeżan w grze. W drugiej kwarcie zespół trenera Jerzego Chudeusza zaliczył jednak serię 11:0 i dzięki akcji Jakuba Parzeńskiego prowadził już 30:16. Najwyższa przewaga gości w tej części meczu wynosiła 17 punktów. W drugiej połowie nic się nie zmieniło. Kotwica co prawda potrafiła zbliżyć się na 11 punktów po trafieniu Terrella Parksa, ale Śląsk nie pozwolił już na nic więcej. Po dwóch akcjach z rzędu Dominique’a Johnsona w ostatniej kwarcie goście wygrywali nawet 74:47. W ekipie gospodarzy szansę na debiut dostał Michael Gospodarek.

Najlepszym strzelcem Śląska był Paweł Kikowski, który rzucił 16 punktów. Robert Skibniewski zanotował efektowne double-double 10 punktów i 11 asyst. Matthew Rosinski zdobył dla Kotwicy 19 punktów, sześć zbiórek i trzy asysty.

AZS Koszalin – Asseco Gdynia 68:66 (po dogrywce)

Seria 8:0 gdynian na początku spotkania pozwoliła im na kontrolowanie sytuacji w pierwszej kwarcie. AZS zmniejszał później straty m.in. dzięki dwóm trójkom Krzysztofa Szubargi. Po rzutach wolnych Darrella Harrisa gospodarze przegrywali już tylko trzema punktami, ale późniejsze trafienie z dystansu Łukasza Seweryna znowu dało wyższe prowadzenie Asseco. W drugiej części meczu rzuty Bartłomieja Wołoszyna zbliżały ekipę debiutującego trenera Igora Milicicia na jeden punkt, ale w końcówce ponownie skuteczny był A.J. Walton. Trzecią kwartę ekipa z Gdyni ponownie rozpoczęła od serii 8:0, a AZS nie potrafił zdobyć punktów przez prawie sześć minut. Koszalinianie po trafieniach Jeffa Robinsona i Darrella Harrisa przegrywali już tylko dwoma punktami w czwartej kwarcie. Asseco opanowało jednak sytuację dzięki ważnym rzutom Filipa Matczaka i Waltona. Na minutę przed końcem trójkę trafił Harris, później akcję 2+1 dołożył Piotr Dąbrowski, a AZS potrzebował zaledwie jednego punktu do remisu. Ostatecznie dała go akcja Krzysztofa Szubargi na 9 sekund przed końcem. W koncówce nie trafiali Frasunkiewicz i Szubarga, a do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W trakcie dodatkowych pięciu minut lepsi byli zawodnicy trenera Igora Milicicia. W ostatnich sekundach dwa razy rzucał jeszcze Walton, ale nie trafiał.

Najlepszym zawodnikiem AZS był Darrell Harris, który zdobył 19 punktów i 14 zbiórek. Krzysztof Szubarga dołożył do tego 12 punktów oraz cztery asysty. W ekipie z Gdyni jak zwykle wyróżniał się A.J. Walton – zanotował 21 punktów i sześć asyst.