14. kolejka: Anwil gra z liderem, PGE Turów podejmie Rosę

|

14. kolejka: Anwil gra z liderem, PGE Turów podejmie Rosę

Świetne mecze w górnej części tabeli Polskiej Ligi Koszykówki! Mający spore ambicje Anwil Włocławek podejmie lidera rozgrywek - Polski Cukier Toruń, a PGE Turów Zgorzelec zagra z wicemistrzami Polski - Rosą Radom. W niedzielę Polsat Sport HD pokaże spotkanie Energi Czarnych Słupsk z MKS Dąbrowa Górnicza.

Polfarmex Kutno - King Szczecin, sobota, godz. 17.30

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Dardan Berisha kontra Paweł Kikowski; Michael Fraser kontra Zach Robbins

Zapowiedź: Drużynę z Kutna przejął Krzysztof Szablowski, ale jeszcze w pierwszym meczu w Starogardzie Gdańskim nie przyniosło to zwycięstwa. King z kolei niespodziewanie przegrał przed własną publicznością z osłabioną Energą Czarnymi Słupsk. Ten mecz to przede wszystkim pojedynek Dardana Berishy z Pawłem Kikowskim. Obaj są świetnymi strzelcami i ich dyspozycja ma ogromny wpływ na wyniki osiągane przez poszczególne ekipy. Ważne będzie także to, czy Zach Robbins powstrzyma Michaela Frasera.

Ciekawostki: Russell Robinson to najlepiej podający zawodnik w całej PLK - notuje średnio 7,2 asysty na mecz; Polfarmex zdobywa najwięcej zbiórek na mecz w lidze - średnio 38,7

 

 

AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Curtis Millage kontra Anthony Miles; Daniel Wall kontra Łukasz Diduszko

Zapowiedź: Koszalinianie swój ostatni mecz rozgrywali w środę z MKS i zanotowali dość niespodziewane zwycięstwo. Polpharma z kolei w minionej kolejce poradziła sobie z Polfarmexem Kutno. Niedawno do ekipy AZS dołączył doświadczony Curtis Millage, który ma łączyć granie na pozycji rozgrywającego i rzucającego. Podobno rolę w starogardzkiej ekipie pełni Anthony Miles, więc pojedynek tych graczy zapowiada się najciekawiej. Ważne będzie także to jak zagrają zawsze waleczni Daniel Wall i Łukasz Diduszko.

Ciekawostki: Marcin Nowakowski i Daniel Wall grali w przeszłości w ekipie ze Starogardu Gdańskiego; Anthony Miles to trzeci gracz PLK pod względem skuteczności rzutów wolnych - 90,8 proc.

 

Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Michał Chyliński kontra Bartosz Diduszko; Paweł Leończyk kontra Jure Skifić

Zapowiedź: Derby regionu kujawsko-pomorskiego! Włocławianie w minionej kolejce musieli uznać wyższość Rosy Radom, natomiast Polski Cukier przegrał dopiero pierwszy raz w tym sezonie - na wyjeździe ze Stelmetem Zielona Góra. Torunianie ciągle są liderami PLK, natomiast Anwil potrzebuje zwycięstw by piąć się w górę tabeli. W Hali Mistrzów będzie rywalizowało ze sobą sporo ciekawych zawodników. Warto będzie się przyjrzeć pojedynkowi Pawła Leończyka z Jure Skificiem. Ważne będzie także to jak zagrają Michał Chyliński oraz Bartosz Diduszko.

Ciekawostki: Toney McCray to drugi najskuteczniejszy zawodnik w rzutach za dwa punkty - 66,7 proc.; Bartosz Diduszko jeszcze w zeszłym sezonie występował w Anwilu

 

PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Michał Michalak kontra Michał Sokołowski; Kirk Archibeque kontra Darnell Jackson

Zapowiedź: Zgorzelczanie przegrali trzy ostatnie mecze i liczą na przełamanie. Ta sztuka udała się niedawno Rosie, która wygrała z Anwilem Włocławek. W tym spotkaniu zmierzą się ze sobą kandydaci do gry w reprezentacji Polski - Michał Michalak oraz Michał Sokołowski. Szczególnie zawodnik PGE Turowa pokazuje bardzo dobrą dyspozycję. Pod koszami z kolei swoje umiejętności sprawdzą doświadczeni Kirk Archibeque i Darnell Jackson. Czy były gracz klubów NBA ponownie będzie zaskakiwał trójkami?

Ciekawostki: Bartosz Bochno ciągle jest najbardziej skutecznym strzelcem z dystansu w PLK - trafia 54,1 proc. trójek; Kirk Archibeque trafia średnio 5,5 rzutu za dwa punkty - to najlepszy wynik w lidze

 

Stelmet BC Zielona Góra - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Vladimir Dragicević kontra Szymon Szewczyk; Przemysław Zamojski kontra Marc Carter

Zapowiedź: To z pewnością jeden z najciekawszych meczów kolejki. Stelmet wygrał niedawno w hicie z Polskim Cukrem Toruń, natomiast BM Slam Stal pokonała silny PGE Turów Zgorzelec. To będzie sentymentalny powrót do Zielonej Góry dla Kamila Chanasa, ponieważ w przeszłości zdobywał z tą drużyną sporo medali. Jednym z kluczowych pojedynków może być ten pomiędzy świetnie spisującym się Vladimirem Dragiceviciem a niezwykle doświadczonym Szymonem Szewczykiem. Ważne będzie także to, czy Marc Carter ograniczy trójki Przemysława Zamojskiego.

Ciekawostki: Szymon Szewczyk jeszcze w zeszłym sezonie zdobywał mistrzostwo ze Stelmetem; Shawn King to najlepiej zbierający zawodnik całej PLK ze średnią 9,9 zbiórki na mecz

 

Energa Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza, niedziela, godz. 12.40

Transmisja: Polsat Sport HD i IPLA.tv

Więcej o tym meczu

 

Asseco Gdynia - Siarka Tarnobrzeg, niedziela, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Krzysztof Szubarga kontra Brandon Brown; Przemysław Żołnierewicz kontra Travis Releford

Zapowiedź: Po świetnym fragmencie sezonu, Asseco złapało ostatnio zadyszkę i gra słabiej, o czym świadczy chociażby wynik derbów Trójmiasta. Siarka z kolei ma na swoim koncie dopiero dwa zwycięstwa. Liderem gdynian niezmiennie jest Krzysztof Szubarga. Rozgrywający nie będzie miał jednak łatwego zadania, ponieważ zmierzy się z bardzo aktywnym Brandonem Brownem. Ważną rolę w tarnobrzeskiej ekipie odgrywa Travis Releford, którego umiejętności sprawdzi Przemysław Żołnierewicz.

Ciekawostki: Krzysztof Szubarga to najlepszy Polak pod względem wskaźnika eval - średnio 16,9 na mecz; Zane Knowles notuje średnio 2,3 bloku w każdym spotkaniu - to najwięcej w całej lidze

 

TBV Start Lublin - Trefl Sopot, niedziela, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Doug Wiggins kontra Anthony Ireland; Brandon Peterson kontra Nikola Marković

Zapowiedź: Lublinianie po zmianie trenera prezentują się lepiej, ale jeszcze im trochę brakuje, aby uciec z miejsc zagrożonych spadkiem. W odniesieniu zwycięstw ma pomóc nowy rozgrywający - Nick Covington. Trefl z kolei ostatnio zaskakuje i przed tą kolejką był nawet na trzecim miejscu w tabeli. Duża w tym zasługa duetu Anthony Ireland - Nikola Marković, który jest ogromnym wzmocnieniem ofensywy sopocian. To właśnie na nich w obronie powinni skupić się liderzy TBV Startu - Doug Wiggins i Brandon Peterson.

Ciekawostki: Anthony Ireland to drugi strzelec całej PLK ze średnią 17,6 punktu na mecz; Stefan Balmazović ma drugą najwyższą skuteczność w rzutach wolnych w lidze - 93,2 proc.