Ćwierćfinały 1: Wszystko dla gospodarzy

,

Energa Czarni Słupsk pokonali na rozpoczęcie ćwierćfinałów Tauron Basket Ligi Polpharmę Starogard. U siebie wygrali też Asseco Prokom, Trefl i PGE Turów.

,

Czytaj też: Zapowiedź ćwierćfinałów | Ćwierćfinały w TVP Sport i TV PLK | Typują VIPy | Pluta i Anwil idą w górę | Równi chłopcy przed ćwierćfinałem | 1. kolejka o utrzymanie

Asseco Prokom Gdynia (1) - AZS Koszalin (8) 1:0

Mistrzowie Polski z Gdyni nie mieli żadnych problemów z pokonaniem AZS Koszalin w pierwszym meczu ćwierćfinałów. Asseco Prokom wygrał u siebie 104:78.

W meczu w Gdyni nie wystąpił lider koszalinian Igor Milicić. W samej końcówce pojawił się na boisku pauzujący ostatnio z powodu kontuzji Qyntel Woods, który w 6 minut zdobył 6 punktów.

Dominacja Asseco Prokomu trwała przez cały mecz. Gdynianie potrafi świetnie bronić przeciwko George'owi Reesowi, który zdobył tylko pięć punktów (1/7 z gry). Najwięcej punktów dla AZS zdobyli Grady Reynolds (25) i Grzegorz Arabas (15).

Dla gdynian 20 punktów zdobył Daniel Ewing, 18 - Tommy Adams, a 17 - Adam Hrycaniuk (5/5 z gry i 7/7 wolne).

Mecz numer 2 w sobotę o godzinie 20 w Gdyni.

Więcej o tym meczu | Zapis konferencji prasowej | Rozmowa z Adamem Hrycaniukiem | Milicić kontuzjowany

PGE Turów Zgorzelec (2) - PBG Basket Poznań (7) 1:0

Po wyrównanym meczu PGE Turów Zgorzelec pokonał na rozpoczęcie rywalizacji ćwierćfinałowej PBG Basket Poznań 72:66.

W pierwszej połowie dominował zespół gości, ale w drugiej połowie PGE Turów był lepszy. Zgorzelczanie objęli prowadzenie w 34. minucie po akcjach Daniela Kickerta i dobitce z powietrza Konrada Wysockiego. W ostatnich minutach obronili prowadzenie, zmuszając poznaniaków do chaotycznej gry swoją mocną obroną.

Najwięcej punktów dla PGE Turowa zdobyli Torey Thomas (17) i Kickert (13). 18 punktów dla PBG Basketu zdobył Vladimir Tica.

Mecz numer 2 w sobotę o godzinie 18 w Zgorzelcu.

Więcej o tym meczu | Galeria zdjęć | Zapis konferencji prasowej | Rozmowa z Bartoszem Bochno | Rozmowa z Jackiem Winnickim

Trefl Sopot (3) - Anwil Włocławek (6) 1:0

Dzięki lepszej drugiej połowie Trefl Sopot pokonał w pierwszym meczu ćwierćfinału Anwil Włocławek 84:78.

Sopocianie mieli problemy w pierwszej połowie, kiedy włocławianie prowadzili. W trzeciej i czwartej kwarcie gospodarze jednak byli zdecydowanie lepsi i wyraźnie wygrali. Niespodziewanie jednym z najważniejszych zawodników Trefla był Lawrence Kinnard, który przez większość sezonu grał słabo. W piątek trafił cztery trójki i zdobył najwięcej punktów (15) dla gospodarzy.

W zespole z Sopotu wyróżnił się także Paweł Kikowski, który zdobył 14 punktów. W zespole z Włocławka 15 punktów rzucił Andrzej Pluta, a 14 - Łukasz Majewski. Anwil trafił wszystkie 20 rzutów wolnych w tym meczu. Chris Thomas wykorzystał wszystkie 8, ale z gry miał 0/8.

Mecz numer 2 w sobotę o godzinie 18 w Sopocie. Transmisja w TVP Sport od godz. 17.50.

Więcej o tym meczu | Galeria zdjęć | Zapis konferencji prasowej | Rozmowa z Lawrencem Kinnardem

Energa Czarni Słupsk (4) - Polpharma Starogard (5) 1:0

Mimo osłabienia brakiem kontuzjowanego najlepszego strzelca Energa Czarni Słupsk wygrali pierwszy mecz ćwierćfinału z Polpharmą Starogard 84:75.

Cameron Bennerman jest wykluczony z gry do końca sezonu z powodu urazu kolana. Jego braku nie było jednak widać w piątek w Słupsku. Świetnie zastąpili go rezerwowi Energi Czarnych. Rozgrywający trzeci mecz w zespole William Avery zdobył 11 punktów, a Wojciech Szawarski uzyskał 12, pudłując tylko jeden rzut.

Energa Czarni prowadzili kilkakrotnie kilkunastoma punktami, ale Polpharma zawsze znajdowała sposób, żeby zmniejszyć straty do dwóch punktów. O wyniku decydowała końcówka. Przy czteropunktowej stracie w ostatniej minucie Robert Skibniewski nie trafił do kosza, a kolejnym ataku w ostatniej sekundzie akcji za trzy z niesamowicie trudnej pozycji celnie rzucił Wojciech Szawarski i było 82:75 (33 sekundy do końca). To była decydująca akcja.

16 punktów zdobył dla Energi Czarnych Mantas Cesnauskis. 8 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst miał Jerel Blassingame. W Polpharmie najskuteczniejsi byli Deonta Vaughn (15), Michael Hicks (14) i Robert Skibniewski (14 i 6 asyst).

Mecz numer 2 w sobotę o godzinie 16 w Słupsku. Transmisja telewizyjna w internetowej TV PLK (na stronie PLK.pl) od godz. 15.50.

Więcej o tym meczu | Zapis konferencji prasowej | Rozmowa z Tomaszem Cielebąkiem | Rozmowa z Wojciechem Szawarskim