Równi chłopcy: 1000 punktów Brkicia

,

1000 punktów ma już na koncie w polskiej ekstraklasie Serb Marko Brkić. Amerykanin Ted Scott wyrównał za to rekord w liczbie wykonanych rzutów z gry w jednym meczu.

,

Jak co tydzień podsumowujemy na PLK.pl w rubryce "Równi chłopcy" jubileuszowe osiągnięcia statystyczne koszykarzy Tauron Basket Ligi. Zapowiadamy też, kto może osiągnąć równą granicę w najbliższy weekend.

Wśród zawodników, którzy przed świętami Bożego Narodzenia przekroczyli równe granice wyróżnił się Marko Brkić z PGE Turowa Zgorzelec. Nie tylko dlatego, że jego osiągnięcie odnotowali kibice PGE Turowa specjalnym transparentem (na zdjęciu obok). Serb w swoim trzecim sezonie w PLK przekroczył 1000 punktów, choć w żadnym ze swoich zespołów nie był pierwszoplanową gwiazdą. Brkić rzucił 417 punktów dla Polpaku Świecie, 461 punktów dla Anwilu Włocławek oraz 133 w tym sezonie dla PGE Turowa. Łącznie uzbierał więc już 1011 punktów, co przy 88 meczach daje średnią 11,5 punktu na mecz.

W ostatniej kolejce wyrównany został także rekord indywidualny w historii PLK. Ted Scott z Kotwicy Kołobrzeg rzucał w meczu z Siarką Tarnobrzeg aż 35 razy z gry i w ten sposób dorównał osiągnięciu Kevina Turnera sprzed ponad 11 lat, choć wydawało się, że ten wynik na zawsze pozostanie w kronikach. Amerykanin, grający wówczas w Polonii Przemyśl, w meczu o miejsca 9-12 z Prokomem Treflem Sopot (11 kwietnia 1999 roku), wygranym przez swój zespół 81:80, zdobył 44 punkty (grając 40 minut), trafiając 15 z 35 rzutów z gry, w tym 5 z 17 za trzy oraz 9 z 15 wolnych. Co ciekawe, Turner miał wówczas także 4 asysty.

Scott grał przeciwko Siarce przez prawie 43 minuty w meczu z dogrywką i jednego rzutu zabrakło mu do wyrównania rekordu rzutów niecelnych z gry w meczu. Trafił 16 z 35 rzutów z gry, czyli spudłował 19 (rekord to 20, wspólny dla Turnera oraz Alexa Austina z 2002 roku). 41 punktów zawodnika Kotwicy z tego meczu to najlepszy indywidualny wynik od czasu, kiedy 29 grudnia 2004 roku w Ostrowie Otis Hill zdobył 46 punktów dla Polonii Warszawa.

W 11. kolejce Tauron Basket Ligi padły następujące równe granice:

Marko Brkić (PGE Turów Zgorzelec) - zdobył 17 punktów w meczu z Treflem i przekroczył 1000 w karierze w PLK (ma 1011).

Mantas Cesnauskis (Energa Czarni Słupsk) - trafił 3 rzuty wolne w meczu w Warszawie i osiągnął 300 celnych w karierze w PLK.

Harding Nana (Polonia Warszawa) - zagrał 38 minut i 2 sekundy w meczu z Energą Czarnymi i przekroczył 2000 minut w karierze w PLK (ma 2016:52).

Slobodan Ljubotina (Trefl Sopot) - zagrał 29 minut i 21 sekund w meczu w Zgorzelcu i przekroczył 1000 minut w karierze w PLK (ma 1004:31).

W tym tygodniu czekamy między innymi na setny mecz Piotra Dąbrowskiego, tysięczny punkt Piotra Szczotki, zbiórkę numer 500 w karierze w PLK Paula Millera oraz trafienie z gry numer 2000 w karierze Andrzeja Pluty.

Zawodnicy, którzy mogą w najbliższej kolejce zaliczyć historyczne osiągnięcia:

Piotr Dąbrowski (PBG Basket Poznań)

Jeśli zagra w najbliższym meczu, osiągnie 100 meczów w karierze w PLK.

Potrzebuje 8 asyst, żeby osiągnąć 100 w karierze w PLK.

Piotr Szczotka (Asseco Prokom Gdynia)

Potrzebuje 15 punktów, żeby osiągnąć 1000 w karierze w PLK.

Andrzej Pluta (Anwil Włocławek)

Potrzebuje 8 celnych rzutów za trzy, żeby osiągnąć 2000 w karierze w PLK.

Kamil Chanas (Polpharma Starogard)

Potrzebuje 4 celnych rzutów za trzy, żeby osiągnąć 100 w karierze w PLK.

Jarosław Kalinowski (Zastal Zielona Góra)

Potrzebuje 3 celnych rzutów za trzy, żeby osiągnąć 200 w karierze w PLK.

Potrzebuje 4 celnych rzutów wolnych, żeby osiągnąć 300 w karierze w PLK.

Cliff Hawkins (PBG Basket Poznań)

Potrzebuje 1 celnego rzutu z gry, żeby osiągnąć 200 w karierze w PLK.

Paul Miller (Anwil Włocławek)

Potrzebuje 2 zbiórek, żeby osiągnąć 500 w karierze w PLK.

Grzegorz Arabas (AZS Koszalin)

Potrzebuje 8 zbiórek, żeby osiągnąć 500 w karierze w PLK.

Patrick Okafor (PBG Basket Poznań)

Potrzebuje 6 zbiórek w ataku, żeby osiągnąć 300 w karierze w PLK.

Zbigniew Białek (Energa Czarni Słupsk)

Potrzebuje 10 asyst, żeby osiągnąć 300 w karierze w PLK.

Eddie Miller (PBG Basket Poznań)

Potrzebuje 7 asyst, żeby osiągnąć 100 w karierze w PLK.

George Reese (AZS Koszalin)

Potrzebuje 4 strat, żeby osiągnąć 300 w karierze w PLK.

Tomasz Cielebąk (Polpharma Starogard)

Potrzebuje 1 bloku, żeby osiągnąć 100 w karierze w PLK.

Vladimir Tica (PBG Basket Poznań)

Potrzebuje 32 minut i 55 sekund, żeby osiągnąć 2000 w karierze w PLK.

Iwo Kitzinger (Asseco Prokom Gdynia)

Jeśli zagra w następnym meczu, osiągnie 150 spotkań w karierze w PLK.

Potrzebuje 1 zbiórki w ataku, żeby osiągnąć 100 w karierze w PLK.

Oficjalne statystyki Polskiej Ligi Koszykówki prowadzone są od 1998 roku, wyliczenia są oparte tylko na tych danych, obejmujących wszystkie mecze rozegrane w latach 1998-2010. Statystyki punktów i meczów rozegranych obejmują okres od 1976 roku.