28. kolejka: Wielkie granie w Zgorzelcu i Słupsku

|

28. kolejka: Wielkie granie w Zgorzelcu i Słupsku
fot. Jakub Bessarab/King

Wielka Sobota z koszykówką! Już o godz. 15.00 Stelmet podejmie Polfarmex, a później m.in. spotkania PGE Turowa z BM Slam Stalą i Energi Czarnych z Kingiem! W Poniedziałek Wielkanocny od godz. 17.50 Polsat Sport pokaże hitowy mecz Anwilu z Rosą.

2. kolejka: Stelmet BC Zielona Góra - Polfarmex Kutno, sobota, godz. 15.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 20:0 dla Polfarmexu (walkower)

Najważniejsze pojedynki: Łukasz Koszarek kontra Grzegorz Grochowski; Adam Hrycaniuk kontra Michael Fraser

Zapowiedź: Stelmet walczy o zajęcie pierwszego miejsca po sezonie zasadniczym, więc nie można spodziewać się po tej drużynie odpuszczania. Pierwszy mecz między tymi ekipami zakończył się walkowerem, ponieważ zielonogórzanie przyjechali do Kutna ze zbyt małą liczbą graczy miejscowych. Teraz najciekawiej zapowiada się starcie Łukasza Koszarka z Grzegorzem Grochowskim, ale warto też sprawdzić, który podkoszowy jest silniejszy - Adam Hrycaniuk czy Michael Fraser.

Ciekawostki: Michael Fraser (Polfarmex) to trzeci zbierający PLK ze średnią 8,7 zbiórki na mecz; Vladimir Dragicević (Stelmet) jest trzecim graczem ligi pod względem skuteczności rzutów z gry - 63,3 proc.

 

 

PGE Turów Zgorzelec - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 82:71 dla BM Slam Stali

Najważniejsze pojedynki: Tweety Carter kontra Aaron Johnson; Uros Nikolić kontra Shawn King

Zapowiedź: Zgorzelczanie ciągle walczą o udział w fazie play-off, natomiast BM Slam Stal chce zająć jak najwyższe miejsce i później rywalizować na tym etapie jak najdłużej - dlatego ten mecz jest tak ważny. To będzie przede wszystkim pojedynek Tweety’ego Cartera z Aaronem Johnsonem - obaj filigranowi rozgrywający wiedzą jak zdobywać punkty w ważnych momentach. Ciekawie zapowiada się także rywalizacja jednego z najlepszych środkowych PLK - Shawna Kinga z Urosem Nikoliciem.

Ciekawostki: Mateusz Kostrzewski (BM Slam Stal) obecny sezon zaczynał w… drużynie ze Zgorzelca; Aaron Johnson (BM Slam Stal) to najlepszy podający PLK ze średnią 6,7 asysty na mecz

 

TBV Start Lublin - Polski Cukier Toruń, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 84:73 dla Polskiego Cukru

Najważniejsze pojedynki: Doug Wiggins kontra Obie Trotter; Stefan Balmazović kontra Jure Skifić

Zapowiedź: TBV Start zajmuje miejsce w tabeli, które daje w tym momencie spokój o utrzymanie, a to przecież główny cel tego zespołu. Nie znaczy to, że nie lublinianie nie będą chcieli wygrać z Polskim Cukrem walczącym o jak najwyższe miejsce przed play-off. Najciekawiej zapowiada się starcie najlepszego strzelca gospodarzy, Stefana Balmazovicia, z Jure Skificiem, którego stać na wielkie mecze. Istotne dla końcowego wyniku może okazać się także to jak Doug Wiggins poradzi sobie z Obiem Trotterem.

Ciekawostki: Michał Jankowski (TBV Start) w latach 2013-2015 występował w drużynie z Torunia; Doug Wiggins (TBV Start) to piąty podający PLK ze średnią 5,1 asysty na mecz

 

Asseco Gdynia - Trefl Sopot, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 96:66 dla Trefla

Najważniejsze pojedynki: Krzysztof Szubarga kontra Anthony Ireland; Mikołaj Witliński kontra Nikola Marković

Zapowiedź: Derby Trójmiasta to spotkanie prestiżowe dla obu tych drużyn, bez względu na pozycję w tabeli. Dla Trefla będzie ono dodatkowo ważne ze względu na walkę o awans do fazy play-off. Asseco z kolei będzie chciało się zrewanżować za wysoką porażkę w pierwszym meczu. Najważniejszymi zawodnikami sopockiej drużyny są Anthony Ireland oraz Nikola Marković i to właśnie ich forma będzie kluczowa w starciach z Krzysztofem Szubargą i Mikołajem Witlińskim.

Ciekawostki: Krzysztof Szubarga (Asseco) jest najlepszym strzelcem całej PLK ze średnią 17,7 punktu na mecz, natomiast Anthony Ireland (Trefl) notuje zaledwie 0,2 punktu na mecz mniej; Nikola Marković (Trefl) zajmuje czwarte miejsce w kategorii zbierających (średnio 8,7 na mecz)

 

AZS Koszalin - Siarka Tarnobrzeg, sobota, godz. 18.00

Pierwszy mecz: 90:69 dla AZS

Najważniejsze pojedynki: Curtis Millage kontra Krzysztof Jakóbczyk; Daniel Wall kontra Alex Welsh

Zapowiedź: Obie drużyny nie poprawią już raczej swoich miejsc w tabeli, ale nie znaczy to, że nie mają swoich celów. Jednym z nich może być ogrywanie młodszych graczy, takich jak Wiktor Sewioł czy Igor Wadowski. Najważniejsze dla losów tego meczu będą jednak starcia rzucających: Curtisa Millage’a z Krzysztofem Jakóbczykiem - obaj mogą być strzeleckimi liderami swoich ekip. Ponadto silny Daniel Wall sprawdzi w bezpośrednim pojedynku możliwości ofensywne Alexa Welsha.

Ciekawostki: Marcin Nowakowski, Daniel Wall oraz Jakub Zalewski (wszyscy AZS) mają za sobą grę w ekipie z Tarnobrzega; Siarka jest na drugim miejscu w lidze pod względem wykonywanych rzutów za dwa - średnio 40,6 na mecz

 

Energa Czarni Słupsk - King Szczecin, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 80:74 dla Energi Czarni

Najważniejsze pojedynki: Anthony Goods kontra Russell Robinson; David Kravish kontra Zach Robbins

Zapowiedź: To kolejne spotkanie, które może mieć ogromny wpływ na ewentualny awans obu drużyn do play-off. King ma na to trochę mniejsze szanse, dlatego zwycięstwo jest dla tego zespołu obowiązkiem. W Enerdze Czarnych rządzi duet Anthony Goods - Chavaughn Lewis, który będzie musiał przeciwstawić się m.in. Russellowi Robinsonowi i Robertowi Skibniewskiemu. Ciekawie zapowiada się też starcie pod koszami - szczecinianie mają tam większą rotację, ale obok pojedynku David Kravish kontra Zach Robbins nie można przejść obojętnie.

Ciekawostki: Paweł Kikowski i Michał Nowakowski (obaj King) w przeszłości byli zawodnikami drużyny ze Słupska; Russell Robinson (King) jest najlepszym przechwytującym w PLK (średnio 2,2 przechwytu na mecz), ale Chavaughn Lewis jest w tej klasyfikacji zaraz za nim (o 0,2 przechwytu mniej)

 

Miasto Szkła Krosno - MKS Dąbrowa Górnicza, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 81:75 dla Miasta Szkła

Najważniejsze pojedynki: Devante Wallace kontra Bartłomiej Wołoszyn; Seid Hajrić kontra Jakub Parzeński

Zapowiedź: Obie drużyny nie mają zagwarantowanego miejsca w play-off, ale jednocześnie obie chcą się tam znaleźć. Krośnianie po odejściu Chrisa Czerapowicza nie są już tak silni jak na początku sezonu, ale przed własną publicznością to ciągle ekipa potrafiąca zaskoczyć każdego rywala. Warto będzie się przyjrzeć szczególnie rywalizacji Devante Wallace’a z Bartłomiejem Wołoszynem. Kluczowe może być też starcie pod koszami pomiędzy prezentującymi różne style Seidem Hajriciem oraz Jakubem Parzeńskim.

Ciekawostki: Kerron Johnson (MKS) trafił w tym sezonie 146 rzutów wolnych - najwięcej spośród wszystkich zawodników PLK; MKS to najlepsza drużyna ligi pod względem przechwytów - średnio 8,8 na mecz

 

Anwil Włocławek - Rosa Radom, poniedziałek, godz. 17.50

Transmisja: Polsat Sport HD i IPLA.tv

Więcej o tym meczu | Rozmowa z Kamilem Łączyńskim