9. kolejka: Polpharma wygrywa w Słupsku, King lepszy w Lublinie

,

Polpharma Starogard Gdański pokonała Czarnych Słupsk 97:78 w pierwszym meczu 9. kolejki PLK. W innym starciu King Szczecin wygrał w Lublinie z TBV Startem 81:77. W sobotę PGE Turów podejmie MKS, w niedzielę Polsat Sport pokaże mecz BM Slam Stali z Polskim Cukrem, a w poniedziałek czekają nas derby Trójmiasta - Asseco kontra Trefl!

,

Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 78:97

Na początku spotkania Czarni korzystali z szybkiego ataku, a to pozwalało im na małą przewagę - po trafieniu Justina Wattsa było 7:2. Starogardzianie kierowali piłki pod kosz i szybko odrabiali straty. Gospodarze nadal imponowali atakiem, a to długo dawało im kontrolę nad meczem. Dopiero późniejsze rzuty z dystansu Piotra Dąbrowskiego, Joe Thomassona i Ameena Tanksleya odwróciły sytuację i oznaczały przewagę Polpharmy. Po 10 minutach było 26:24 dla gości. Początek drugiej kwarty był pełen walki, a na prowadzenie znowu wychodził zespół trenera Marka Łukomskiego. Czarni grali szybko i efektownie, ale gorzej radzili sobie z powrotem do obrony. Dlatego późniejsze rzuty wolne Thomassona ponownie zmieniały sytuację - w korzystniejszej byli goście. Ostatecznie jednak dzięki trafieniu Łukasza Seweryna to gospodarze po pierwszej połowie wygrywali 50:49.

Od początku trzeciej kwarty goście grali agresywnie i dzięki temu dość szybko zdobyli pięciopunktowe prowadzenie po kontrze wykończonej przez Andriję Bojicia. Tego typu przewaga w tym meczu niczego nie gwarantowała. Szybka seria 8:0 Czarnych ponownie zmieniała sytuację. Mecz był bardzo zacięty, ale końcówka tej części należała do Polpharmy - po trójce Thomasa Davisa było już 72:65. Tym razem zespół trenera Miliji Bogicevicia był zdeterminowany, aby to prowadzenie utrzymać. Po późniejszych rzutach wolnych Tanksleya starogardzianie mieli już 11 punktów przewagi w czwartej kwarcie. Od tego momentu kontrolowali już wydarzenia na parkiecie i dzięki temu zwyciężyli ostatecznie 97:78.

Thomas Davis zanotował dla gości 19 punktów i pięć zbiórek. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Dominic Artis z 18 punktami, czterema zbiórkami i czterema asystami.

TBV Start Lublin - King Szczecin 77:81

Zespół z Lublina bardzo dobrze wszedł w to spotkanie i po trafieniach Marcina Dutkiewicza prowadził już 6:0. Później goście co prawda potrafili zbliżyć się nawet na punkt dzięki akcjom Taurasa Jogeli i Carlosa Medlocka, ale Chavaughn Lewis oraz James Washington nie pozwalali na więcej. Po 10 minutach TBV Start prowadził 23:14. W drugiej kwarcie za odrabianie strat wzięli się Jogela oraz Kikowski i trzeba przyznać, że było to całkiem skuteczne. Lublinianie mieli swoje problemy w ofensywie i po trafieniu Michaela Gospodarka wygrywali po pierwszej połowie zaledwie 34:30, co oznaczało duże emocje w kolejnych częściach meczu.

W trzeciej kwarcie nadal niezwykle aktywny był Chavaughn Lewis, ale zespół trenera Mindaugasa Budzinauskasa utrzymywał się bardzo blisko. Wreszcie wykorzystał swoją szansę. Dzięki świetnemu fragmentowi gry Andrieja Diesiatnikowa to King prowadził 42:40. Później ważne trójki trafiali Łukasz Diduszko oraz Paweł Kikowski i goście mieli pięć punktów przewagi po 30 minutach gry. Co ważne - szczecinianie w ostatniej kwarcie długo potrafili utrzymywać prorwadzenie, a nawet je powiększać. Cztery minuty przed końcem po trójce Martynasa Paliukenasa było 63:56. O zmianę wyniku do ostatnich sekund walczyli Washington i Mirković, ale przewaga była zbyt duża. Ostateczenie King zwyciężył 81:77.

Paweł Kikowski zanotował w tym spotkaniu 23 punkty i trzy asysty. Identycznym osiągnięciem w zespole gospodarzy popisał się Chavaughn Lewis.

---------

PGE Turów Zgorzelec - MKS Dąbrowa Górnicza, sobota, godz. 18.00

Przekaz wideo: Emocje.TV

Zapowiedź: Zgorzelczanie nie poradzili sobie niedawno na wyjeździe z Polpharmą, natomiast MKS wygrał u siebie z Rosą. W PGE Turowie nastąpiło małe trzęsienie ziemi - trenerem nie jest już Mathias Fischer, który będzie pracował teraz w Bundeslidze. Z kolei w MKS pojawił się nowy zawodnik - Thomasa Massambę zastąpił Jovan Novak. Ciekawie zapowiadają się starcia Camerona Ayersa z Bartłomiejem Wołoszynem oraz Brada Waldowa z D.J. Sheltonem.

Ciekawostki: Jovan Novak (MKS) w przeszłości grał w… PGE Turowie - jego debiut w tym sezonie odbędzie się właśnie w Zgorzelcu; D.J. Shelton (MKS) to najlepszy zbierający PLK ze średnią 9,4 zbiórki na mecz

Rosa Radom - AZS Koszalin, sobota, godz. 18.00

Zapowiedź: Radomianie grają w kratkę, a ostatnio musieli uznać wyższość MKS Dąbrowa Górnicza. AZS z kolei niedawno wygrał w 8. kolejce z Miastem Szkła Krosno. W Koszalinie jest już nowy trener - teraz to od Dragana Nikolicia będzie zależało jak gra ten zespół. Ryan Harrow kontra Diante Baldwin - to zdecydowanie najciekawsze starcie w tym spotkaniu. W ekipie gości ciągle sporo może zależeć od Qyntela Woodsa, ale prawdziwym wyzwaniem dla tej drużyny będzie zatrzymanie Patrika Audy i Igora Zajcewa.

Ciekawostki: Patrik Auda (Rosa) w przeszłości występował w drużynie z Koszalina; Kevin Punter (Rosa) to najlepszy strzelec PLK ze średnią 20,6 punktu na mecz

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Toruń, niedziela, godz. 12.30

Transmisja: Polsat Sport i IPLA.tv

Więcej o tym meczu

GTK Gliwice - Anwil Włocławek, niedziela, godz. 18.00

Zapowiedź: Zespół z Gliwic w swoim ostatnim meczu wygrał na wyjeździe z AZS Koszalin, natomiast lider tabeli okazał się lepszy od BM Slam Stali. Anwil z pewnością będzie chciał wykorzystać formę najważniejszych graczy, czyli Kamila Łączyńskiego, Ivana Almeidy i Josipa Sobina. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja tego pierwszego z doświadczonym Robertem Skibniewskim. To będzie dopiero pierwszy mecz GTK przed własną publicznością. Jak to wpłynie na grę zespołu?

Ciekawostki: Jarosław Zyskowski (Anwil) to najskuteczniejszy gracz PLK w trójkach - trafia 57,1 proc.; GTK to druga drużyna ligi pod względem liczby wykonywanych rzutów za dwa - 44 na mecz

Legia Warszawa - Stelmet BC Zielona Góra, niedziela, godz. 18.00

Zapowiedź: Legia ciągle czeka na pierwsze zwycięstwo, a teraz ma w tym pomóc nowy trener - Tane Spasev. Stelmet miał trochę czasu na treningi, chociaż były one w lekko okrojonym składzie - bez kadrowiczów. Do gry w ekipie z Zielonej Góry może wrócić już Boris Savović, co będzie ogromnym wzmocnieniem mistrzów. Ciekawie zapowiada się rywalizacja pod koszami Huntera Mickelsona z Adamem Hrycaniukiem. Dla Legii ważne będzie to, jak do zespołu wkomponował się Naadir Tharpe.

Ciekawostki: Grzegorz Kukiełka (Legia) w przeszłości był zawodnikiem klubu z Zielonej Góry, awansował z nim do ekstraklasy (podobnie jak teraz z Legią); Vladimir Dragicević (Stelmet) to drugi gracz PLK pod względem wskaźnika eval (21 na mecz)

Asseco Gdynia - Trefl Sopot, poniedziałek, godz. 19.00

Zapowiedź: Derby Trójmiasta! To spotkanie jest zawsze bardzo ważne zarówno dla Asseco, jak i dla Trefla. Co więcej - obydwie drużyny mają w tym momencie identyczny bilans - 5-3, więc mecz między nimi będzie miał wpływ na układ tabeli. W Treflu testowany był ostatnio Jermaine Love, więc ciekawe czy wystąpi w tym starciu. Na pewno sopocianie mają przewagę pod koszami (Nikola Marković, Filip Dylewicz), ale w ekipie z Gdyni na obwodzie nie do zatrzymania są Krzysztof Szubarga i Przemysław Żołnierewicz.

Ciekawostki: Krzysztof Szubarga (Asseco) to czołowy podający całej PLK - notuje średnio 7,8 asysty na mecz; Filip Dylewicz (Trefl) rzuca trójki ze skutecznością 53,8 proc. - to trzeci wynik w lidze