WKS Śląsk Wrocław mistrzem Polski!

Po 20 latach WKS Śląsk Wrocław wreszcie cieszy się z 18. mistrzostwa Polski! W wielkim finale Energa Basket Ligi drużyna trenera Andreja Urlepa pokonała Legię Warszawa 4-1. W piątek zwyciężyła w Hali Stulecia 90:77.

Od początku spotkania WKS Śląsk kierował sporo piłek pod kosz, dzięki czemu zdobywał małą przewagę. Po późniejszej trójce Kodiego Justice’a uciekał na siedem punktów. Legia nie potrafiła dotrzymać kroku rywalom w tym fragmencie spotkania, a po zagraniu wykończonym przez Aleksandra Dziewę było już 20:8. Zespół trenera Andreja Urlepa nie zamierzał się zatrzymywać! Ostatecznie po kolejnym rzucie Justice’a po 10 minutach było 27:11. W drugiej kwarcie sytuację drużyny z Warszawy starali się poprawiać Muhammad-Ali Abdur-Rahkman oraz Adam Kemp. Po chwili i trójkach Raymonda Cowelsa oraz Łukasza Koszarka przyjezdni przegrywali już tylko pięcioma punktami! Teraz to wrocławianie całkowicie zatrzymali się w ataku. Później do remisu doprowadził - rzutem z dystansu - Abdur-Rahkman. Niemoc WKS Śląska przerwał Aleksander Dziewa, ale kolejna trójka, tym razem Grzegorza Kamińskiego, dawała przewagę Legii. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 33:38.

Trzecią kwartę gospodarze rozpoczęli od małej serii 6:0 i po rzutach wolnych Travisa Trice’a wracali na prowadzenie. Późniejsza trójka MVP sezonu zasadniczego oznaczała już siedem punktów różnicy! To nie był koniec świetnej ofensywy WKS Śląska. Kolejne rzuty Łukasza Kolendy i Kerema Kentera sprawiły, że uciekali aż na 12 punktów. Ostatecznie po 30 minutach rywalizacji było 61:52. W kolejnej części meczu niezwykle aktywny był Kerem Kanter, a w dodatku kolejną trójkę trafił też Kodi Justice. To oznaczało aż 18 punktów przewagi na korzyść gospodarzy. Tego już Legia nie była w stanie odrobić. Wrocławianie kontrolowali od tego momentu wydarzenia na parkiecie i ostatecznie zwyciężyli 90:77. Tym samym WKS Śląsk zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski po 20 latach przerwy - długo wyczekiwane osiemnaste!

Złote medale oraz puchar wręczali: Justyna Kruszewska, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa Grupa Orlen, Mikołaj Matsumoto, Dyrektor Marketingu Suzuki Motor Poland, Radosław Piesiewicz, Prezes Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki oraz Grzegorz Bachański, Wiceprezes Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki.