,

16. kolejka Tauron Basket Ligi za nami. Zapraszamy do zapoznania się ze statystycznym podsumowaniem tej części gier.

,

MVP 16. kolejki: Jessie Sapp (Kotwica Kołobrzeg)

Jessie Sapp po raz kolejny w tym sezonie potwierdza, że posiada nieprzeciętne umiejętności. Amerykański obwodowy Kotwicy Kołobrzeg całkowicie zdominował spotkanie przeciwko Siarce Jezioro Tarnobrzeg, będąc zdecydowanie najlepszym koszykarzem na parkiecie oraz w całej 16. kolejce Tauron Basket Ligi. Sapp zdobył aż 28 punktów, trafiając dziewięć z 14 rzutów z gry, w tym pięć z siedmiu za trzy punkty. Miał osiem zbiórek, pięć asyst i trzy przechwyty. Wszystko to dało zawodnikowi Kotwicy 34 punkty w klasyfikacji evaluation, co jest szóstym najlepszym występem indywidualnym w całych rozgrywkach sezonu 2011/2012.

Zespół 16. kolejki: Trefl Sopot

Sopocianie chcieli zrewanżować się za bolesną porażkę z Anwilem z pierwszej rundy Tauron Basket Ligi i sztuka ta udała im się wyśmienicie. Koszykarze trenera Karlisa Muiznieksa tylko na początku spotkania przegrywali z ekipą z Włocławka. Później z każdą minutą powiększali swoją przewagę, popisywali się wyśmienitymi akcjami i wręcz ośmieszali bezradnych włocławian. Zwycięstwo 93:72 nie tylko pozwoliło zrewanżować się Treflowi, ale również odskoczyć od Anwilu o jedno zwycięstwo w tabeli. Sopocianie nadal mają jednak jedną porażkę więcej od Energi Czarnych Słupsk, jednak już w następnej kolejce będą mieć okazję do rewanżu i zrównania się z liderem Tauron Basket Ligi.

Polski zawodnik 16. kolejki: Tomasz Kęsicki (Kotwica Kołobrzeg)

Poza pierwszym meczem z Anwilem Włocławek na inaugurację sezonu pozostałe mecze nie były przez długi czas udane dla Tomasza Kęsickiego. Odblokował się w starciu przeciwko swojemu byłemu zespołowi Zastalowi Zielona Góra, przekraczając barierę 10 punktów. Od tego czasu w czterech kolejnych spotkaniach notował średnio ponad 11 punktów i prawie 10 zbiórek. Szczególnie udany był dla Kesickiego sobotni mecz przeciwko Siarce Jezioro Tarnobrzeg, w którym zdobył 15 punktów, dokładająco do tego także 12 zbiórek i aż pięć bloków! Cały dorobek polskiego podkoszowego dał mu 27 punktów w klasyfikacji evaluation, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich Polaków w 16. kolejce Tauron Basket Ligi.

Plusy 16. kolejki:

- PGE Turów Zgorzelec -  nerwowa końcówka, szalone rzuty i zimna krew PGE Turowa. Zgorzelczanie wytrzymali presję we Wrocławiu i wygrali emocjonujący mecz ze Śląskiem.

- AZS Koszalin - Andrej Urlep poprowadził AZS Koszalin do trzeciego zwycięstwa z rzędu w Tauron Basket Lidze. To pierwsza taka seria koszalinian w tym sezonie.

Minusy 16. kolejki:

- Anwil Włocławek - dwa tygodnie przerwy przed meczem z Treflem mieli koszykarze Anwilu, jednak tak długie przygotowania niewiele dały włocławianom, którzy w słabym stylu przegrali w Sopocie różnicą 21 punktów.

- Polpharma Starogard Gdański - fatalny występ w Warszawie zanotowała Polpharma. Koszykarze tego zespołu już do przerwy przegrywali różnicą 34 punktów, ostatecznie zmniejszając straty do AZS Politechniki do 20.