16. kolejka: Zaczynamy rewanże! Winnicki wraca do Torunia

|

16. kolejka: Zaczynamy rewanże! Winnicki wraca do Torunia
fot. Adrianna Antas/MKS

Już w piątek Polski Cukier podejmuje MKS, a to oznacza powrót trenera Jacka Winnickiego do Torunia! Emocji nie zabraknie również w pozostałych meczach Energa Basket Ligi. W niedzielę od 12.30 Polsat Sport pokaże starcie Rosy z BM Slam Stalą.

Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza, piątek, godz. 19.00

Przekaz wideo: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 89:76 dla MKS (Kowalenko 21 punktów - Gruszecki 14 punktów)

Zapowiedź: Jeden z najciekawszych meczów weekendu! Torunianie w ostatniej kolejce nie poradzili sobie na wyjeździe ze Stelmetem Eneą, natomiast MKS niespodziewanie przegrał w Gliwicach z GTK. Obie drużyny muszą wejść na właściwe tory. Będzie to trudniejsze w przypadku dąbrowian, bo dodatkowo poważnej kontuzji doznał Aleksandar Mladenović. W tym spotkaniu na pewno warto będzie obserwować rywalizację Aarona Cela z Witalijem Kowalenką oraz Glenna Coseya z Aaronem Broussardem.

Ciekawostki: D.J. Shelton (MKS) to najlepszy zbierający całej EBL ze średnią 10,6 zbiórki na mecz; Polski Cukier wykonuje średnio 43,9 rzutu za dwa punkty w każdym spotkaniu - to najwięcej spośród wszystkich drużyn ligi

 

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Trefl Sopot, sobota, godz. 17.00

Przekaz wideo: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 77:84 dla Stelmetu Enei BC (M. Kolenda 18 punktów - Boris Savović 18 punktów)

Zapowiedź: Zielonogórzanie z trenerem Andrejem Urlepem jeszcze nie przegrali, ostatnio pokonali u siebie Polski Cukier Toruń. Z kolei Trefl radzi sobie ostatnio słabiej - niedawno musiał uznać wyższość Kinga Szczecin. Do EBL wraca Obie Trotter, który prawdopodobnie zadebiutuje już w tym meczu - ciekawe jak zagra w bezpośrednim pojedynku z Łukaszem Koszarkiem. To może być również ważny mecz dla Nikoli Markovicia, który obecny sezon rozpoczynał przecież w ekipie z Sopotu.

Ciekawostki: Łukasz Koszarek i Przemysław Zamojski (obaj Stelmet BC) w przeszłości również występowali w Treflu; Steve Zack (Trefl) notuje średnio 2,7 zbiórki w ataku w każdym spotkaniu - to drugi wynik w EBL

 

Rosa Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, niedziela, godz. 12.30

Transmisja: Polsat Sport i IPLA.tv

Więcej o tym meczu

 

Polpharma Starogard Gdański - King Szczecin, niedziela, godz. 18.00

Pierwszy mecz: 66:87 dla Polpharmy (Bartosz 14 punktów - Flieger 18 punktów)

Przekaz wideo: Emocje.TV

Zapowiedź: Polpharma rozegrała niedawno dobry mecz z Anwilem, ale ostatecznie musiała uznać wyższość rywali. Z kolei King pokonał przed własną publicznością Trefla Sopot. W ekipie ze Starogardu Gdańskiego ciągle kluczowymi zawodnikami są Andrija Bojić oraz Milan Milovanović. To oznacza, że sporo pracy czeka Mateusza Bartosza i Darrella Harrisa. Ważnym zadaniem dla gospodarzy będzie zatrzymanie Carlosa Medlocka oraz Pawła Kikowskiego, czyli najlepszych strzelców drużyny ze Szczecina.

Ciekawostki: Trener Mindaugas Budzinauskas, a także Martynas Paliukenas i Łukasz Diduszko (wszyscy King) jeszcze w zeszłym sezonie występowali w drużynie ze Starogardu Gdańskiego; Joe Thomasson (Polpharma) ma skuteczność z linii rzutów wolnych na poziomie 91,4 proc. - to drugi wynik w EBL

 

GTK Gliwice - Miasto Szkła Krosno, niedziela, godz. 18.00

Przekaz wideo: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 82:76 dla Miasta Szkła (Mustapić, Lejasmeiers, Jakóbczyk po 15 punktów - Palyza 19 punktów)
Zapowiedź: GTK w minionej kolejce sprawiło sporą niespodziankę, pokonując przed własną publicznością MKS Dąbrowa Górnicza. Miasto Szkła z kolei minimalnie przegrało z TBV Startem Lublin. Ciekawie powinno być w starciu polskich rozgrywających - Robert Skibniewski sprawdzi możliwości Grzegorza Grochowskiego. Jednym z najskuteczniejszych graczy ekipy z Gliwic jest Maverick Morgan - ważny będzie jego pojedynek z Peterem Alexisem.

Ciekawostki: Jayvaughn Pinkston (Miasto Szkła) to piąty strzelec całych rozgrywek - notuje średnio 17,9 punktu na mecz; Marcin Salamonik (GTK) w przeszłości przez kilka sezonów grał w ekipie z Krosna

 

PGE Turów Zgorzelec - TBV Start Lublin, niedziela, godz. 18.00

Przekaz wideo: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 91:83 dla TBV Startu (Lewis 26 punktów - Mack 18 punktów)

Zapowiedź: Zgorzelczanie niedawno pokonali na wyjeździe Legię Warszawa, a TBV Start wygrał z Miastem Szkła Krosno. Dzięki tym zwycięstwom obie ekipy zagrają w Turnieju Finałowym Pucharu Polski. Liderami zespołu z Lublina są James Washington i Chavaughn Lewis, których czeka teraz rywalizacja z Rodem Camphorem oraz Cameronem Ayersem. Ciekawe jak w polu trzech sekund Brad Waldow poradzi sobie z grającym nieźle w defensywie Darrylem Reynoldsem.

Ciekawostki: Chavaughn Lewis (TBV Start) to najlepszy strzelec EBL ze średnią 19,6 punktu na mecz; PGE Turów to trzecia drużyna ligi pod względem skuteczności rzutów za dwa punkty - 56,1 proc.