Puchar Polski dla Stelmetu BC Zielona Góra!

,

Puchar Polski po roku przerwy wraca w ręce zawodników Stelmetu BC! Zielonogórzanie w wielkim finale pokonali Anwil Włocławek 79:57. Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem (MVP) turnieju finałowego w Warszawie został wybrany Łukasz Koszarek.

,

Najważniejsze wydarzenia: Stelmet w pierwszych minutach spotkania był zespołem bardziej skutecznym - dlatego po trzech minutach prowadził 6:0. Od tego momentu to Anwil zanotował serię 7:0 i po trójce Jamesa Washingtona zdobył minimalną przewagę. Po bardzo defensywnych dziesięciu minutach ostatecznie dzięki akcji Adama Hrycaniuka było 14:13 dla zielonogórzan. W drugą część meczu ponownie lepiej weszli mistrzowie - po rzutach wolnych Karola Gruszeckiego prowadzili nawet ośmioma punktami. Ekipa z Włocławka zbliżała się później m.in. do stanu 24:20 dzięki trafieniu Pawła Leończyka, ale rywale nie chcieli pozwolić na więcej. Ostatecznie po rzucie z dystansu Thomasa Kelatiego Stelmet wygrywał po pierwszej połowie 30:23. Akcje Łukasza Koszarka i Adama Hrycaniuka pozwalały zespołowi trenera Artura Gronka kontrolować sytuację na początku trzeciej kwarty. Odpowiadać na to starali się Josip Sobin i Paweł Leończyk, ale przewaga zielonogórzan ciągle była bezpieczna. M.in. dzięki trójce Armaniego Moore’a Stelmet prowadził po 30 minutach rywalizacji już 51:37. Trochę nadziei w ostatniej kwarcie zespołowi trenera Igora Milicicia dawał James Washington. Mistrzowie błyskawicznie powiększali jednak różnicę, potwierdzając tym samym, że w tym meczu są lepsi. Po późniejszej trójce Karola Gruszeckiego przewaga ekipy z Zielonej Góry wzrosła do 16 punktów. Ostatecznie dzięki trafieniu Kamila Zywerta Stelmet zwyciężył 79:57.

Cytat I: - Gratulacje dla zespołu z Zielonej Góry. Bardziej dostosowali się do warunków, które panowały na boisku. My nie trafialiśmy wielu otwartych rzutów i ostatecznie byliśmy gorszą drużyną. Teraz pozostaje nam skupić się na meczach ligowych - mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener Igor Milicić.

Statystyka I: Punkty zmienników były jednym z najważniejszych elementów tego meczu. Rezerwowi Stelmetu zanotowali ich 46, a w Anwilu 29.

Ciekawostka I: Stelmet BC Zielona Góra odzyskał Puchar Polski po roku przerwy. W ostatnich dwóch finałach rywalizował o to trofeum z Rosą Radom, której tym razem zabrakło w turnieju finałowym.

Statystyka II: Stelmet prowadził w tym spotkaniu aż przez ponad 37 minut. Najwyższe prowadzenie Anwilu było zaledwie jednopunktowe.

Ciekawostka II: Trener Artur Gronek po ostatnim meczu mówił, że liczy, że w finale jego zespół znowu będzie w końcu trafiał trójki. W finale Stelmet trafił ich 10 na 24 próby (41,7 proc.)

Cytat II: - Wszyscy zrobili super dobrą robotę. Każdy w drużynie zasłużył na ten Puchar Polski. Bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa, zagraliśmy tutaj dwa i pół dobrego meczu. Dzisiaj graliśmy do ostatniej sekundy, takie było założenie. Dla mnie to jest też fajna sprawa, bo urodziłem się w Warszawie - tłumaczył na konferencji prasowej trener Artur Gronek.