13. kolejka: Derby Trójmiasta na początek!

|

13. kolejka: Derby Trójmiasta na początek!
fot. 058sport.pl/Trefl

Już w piątek derby Trójmiasta! Spotkanie Trefla Sopot z Asseco Gdynia rozpocznie weekend z Polską Ligą Koszykówki. Emocji na pewno nie zabraknie w meczach BM Slam Stali z PGE Turowem oraz Rosy z Anwilem. Niedzielny hit pomiędzy niepokonanym Polskim Cukrem a mistrzami Polski - Stelmetem pokaże Polsat Sport HD.

Trefl Sopot - Asseco Gdynia, piątek, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Anthony Ireland kontra Krzysztof Szubarga; Filip Dylewicz kontra Mikołaj Witliński

Zapowiedź: Derby Trójmiasta to zawsze wyjątkowy mecz! Ostatnio lepiej radzi sobie Trefl, który wygrał trzy spotkania z rzędu. Asseco jest jednak ciągle bardzo wymagającym przeciwnikiem, nawet mimo niedawnych porażek. Liderami obydwu ekip są rozgrywający - dlatego starcie Anthony’ego Irelanda z przeżywającym drugą młodość Krzysztofem Szubargą będzie najbardziej efektowne. Ciekawa będzie też rywalizacja pod koszami - przewagę wydają się mieć gospodarze z Filipem Dylewiczem i Nikolą Markoviciem, ale Roman Szymański i Mikołaj Witliński również potrafią zagrać świetnie.

Ciekawostki: Anthony Ireland jest trzecim strzelcem PLK ze średnią 16,6 punktu na mecz, a Krzysztof Szubarga w tym zestawieniu jest piąty - zdobywa o 0,6 punktu na mecz mniej; Asseco to najczęściej faulująca drużyna w lidze - średnio 23,4 faulu na mecz

 

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - PGE Turów Zgorzelec, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Shawn King kontra Kirk Archibeque; Marc Carter kontra Michał Michalak

Zapowiedź: Ostrowianie przegrali ostatnio z Anwilem, ale wcześniej zanotowali serię pięciu zwycięstw z rzędu. PGE Turów z kolei w świątecznym hicie musiał uznać wyższość mistrzów Polski - Stelmetu Zielona Góra. W tym meczu warto będzie zwrócić uwagę na rywalizację w polu trzech sekund, gdzie zmierzą się ze sobą Shawn King i Kirk Archibeque, wyróżniający się środkowi całej ligi. W bardzo dobrej formie jest Michał Michalak, który jednak nie będzie miał łatwego rywala - Marc Carter udowadniał już, że potrafi grać dobrze w defensywie.

Ciekawostki: Shawn King to najlepszy zawodnik PLK pod względem wskaźnika eval - średnio 19,4 na mecz, a Kirk Archibeque jest czwarty (18,2); Bartosz Bochno ma najwyższą skuteczność w rzutach z dystansu - 54,1 proc.

 

Siarka Tarnobrzeg - AZS Koszalin, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Brandon Brown kontra Remon Nelson; Zane Knowles kontra Darrell Harris

Zapowiedź: To bardzo istotne spotkanie dla obydwu drużyn rywalizujących w tym sezonie w dolnej części tabeli. Najważniejszymi zawodnikami w tych ekipach są Amerykanie, ale nie tylko na nich warto zwrócić uwagę. Świetnie w Siarce radzi sobie np. Krzysztof Jakóbczyk, którego czeka starcie z Jakubem Zalewskim. Kluczowy będzie jednak pojedynek pomiędzy filigranowymi rozgrywającymi - Brandonem Brownem i Remonem Nelsonem. Ciekawe także, czy Darrell Harris poradzi sobie w obronie przeciwko Zane’owi Knowlesowi.

Ciekawostki: Zawodnicy AZS, Daniel Wall i Jakub Zalewski jeszcze w zeszłym sezonie grali w drużynie z Tarnobrzega; Darrell Harris to piąty zbierający PLK ze średnią 8,8 zbiórki na mecz

 

Polpharma Starogard Gdański - Polfarmex Kutno, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Anthony Miles kontra Dardan Berisha; Martynas Sajus kontra Michael Fraser

Zapowiedź: Mecze pomiędzy tymi drużynami często nazywane są derbami farmaceutów ze względu na sponsorów tytularnych. To spotkanie będzie także ciekawe dlatego, że po raz pierwszy w ekstraklasie zespołu z Kutna nie poprowadzi trener Jarosław Krysiewicz, a zastąpi go Krzysztof Szablowski. Kibice z pewnością czekają na pojedynek jednych z najlepszych strzelców ligi - Anthony Miles kontra Dardan Berisha. Ważne będzie także to, czy coraz pewniejszy Martynas Sajus poradzi sobie z niezwykle silnym Michaelem Fraserem.

Ciekawostki: Polpharma to najlepiej przechwytująca drużyna PLK - średnio notuje 8,8 przechwytu na mecz; Polfarmex z kolei wyróżnia się w zbiórkach - średnia 38,6 daje tej ekipie pierwsze miejsce w zestawieniu

 

Stelmet BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń, niedziela, godz. 12.40

Transmisja: Polsat Sport HD i IPLA.tv

Więcej o tym meczu

 

King Szczecin - Energa Czarni Słupsk, niedziela, godz. 16.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Zach Robbins kontra David Kravish; Paweł Kikowski kontra Chavaughn Lewis

Zapowiedź: Kinga i Energę Czarnych dzieli w tabeli różnica zaledwie jednego zwycięstwa, stąd dla obu drużyn będzie to niezwykle ważny mecz. Sporym wzmocnieniem dla ekipy ze Szczecina jest Robert Skibniewski - z każdym rozegranym spotkaniem może wnosić jeszcze więcej jakości. Jednym z kluczowych graczy w rotacji trenera Marka Łukomskiego jest jednak Paweł Kikowski i to właśnie jego pojedynek z Chavaughnem Lewisem może okazać się najważniejszy dla przebiegu meczu. Ciekawe będzie także w pomalowanym, gdzie David Kravish sprawdzi umiejętności najlepszego blokującego poprzedniego sezonu - Zacha Robbinsa.

Ciekawostki: Russell Robinson z Kinga to najlepiej podający zawodnik PLK - średnio 7,4 asysty na mecz; zespół ze Szczecina zdobywa najwięcej punktów na mecz spośród wszystkich drużyn ligi - średnio 83,5 (Energa Czarni 76,2)

 

Rosa Radom - Anwil Włocławek, niedziela, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Jordan Callahan kontra Kamil Łączyński; Michał Sokołowski kontra Michał Chyliński

Zapowiedź: Radomianie nie radzili sobie ostatnio najlepiej, o czym świadczy porażka z TBV Startem Lublin. Teraz czeka ich mecz z bardzo trudnym rywalem - Anwilem Włocławek - którego celem jest medal. Jednym z najważniejszych indywidualnych pojedynków powinien być ten pomiędzy Michałem Sokołowskim i Michałem Chylińskim - obaj potrafią być liderami swoich zespołów. Wobec kontuzji Tyrone’a Brazeltona trener Wojciech Kamiński może korzystać właściwie tylko z Jordana Callahana - jego rywalem będzie nie tylko Kamil Łączyński, ale też nowy w zespole z Włocławka James Washington.

Ciekawostki: Jordan Callahan, Michał Sokołowski i Robert Witka (wszyscy Rosa) w przeszłości grali w drużynie z Włocławka; Toney McCray z Anwilu to drugi najskuteczniejszy zawodnik w rzutach za dwa punkty w PLK - 69,1 proc.

 

MKS Dąbrowa Górnicza - Miasto Szkła Krosno, niedziela, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Najważniejsze pojedynki: Bartłomiej Wołoszyn kontra Chris Czerapowicz; Kerron Johnson kontra Royce Woolridge

Zapowiedź: MKS to w tym sezonie czołowa drużyna PLK i nowy rok z pewnością będzie chciała rozpocząć od zwycięstwa. Postawa Miasta Szkła jest z kolei jednym z największych zaskoczeń - ta drużyna sprawiła już niejedną niespodziankę. Krośnianie mają w składzie czołowego strzelca ligi - Chrisa Czerapowicza, znanego ze swoich rzutów z dystansu. Za jego zatrzymanie może być odpowiedzialny m.in. Bartłomiej Wołoszyn. Sporo do powiedzenia mają w obu ekipach amerykańscy rozgrywający - starcie Kerrona Johnsona z Roycem Woolridgem może być efektowne!

Ciekawostki: Chris Czerapowicz rzuca trójki ze skutecznością 48,6 proc., natomiast Bartłomiej Wołoszyn 47,1 proc.; MKS to druga najczęściej faulująca drużyna PLK - średnio 22,8 faulu na mecz