Euroliga: Żalgiris pokonuje mistrzów Polski

,

Żalgiris Kowno pokonał Stelmet Zielona Góra 66:62 w pierwszym spotkaniu elitarnej Euroligi. Najlepszym strzelcem mistrzów Polski był Vlad Moldoveanu z 16 punktami.

,

Początek spotkania był nerwowy dla obu stron, ale to Stelmet zaczął przejmować inicjatywę. Dzięki bardzo dobrej grze Łukasza Koszarka gospodarze prowadzili 7:2. Drużyna z Litwy dość szybko zbliżyła się do rywali, a po trafieniu Renaldasa Seibutisa zdobywała nawet minimalną przewagę. Później zielonogórzanie powrócili do skuteczniejszej gry i po rzucie wolnym Dee Bosta było 16:11 dla ekipy trenera Saso Filipovskiego. Druga część meczu bardzo długo układała się po myśli zespołu z Kowna. Dobry fragment zanotował Olivier Hanlan - po jego trójce Żalgiris wygrywał 26:22. Straty Stelmetu zaczął odrabiać Mateusz Ponitka, a po rzucie z dystansu Koszarka był remis. Ostatnia akcja pierwszej połowy należała do Karola Gruszeckiego - po trafieniu reprezentanta Polski było 35:34.

W trzeciej kwarcie bez większych problemów Stelmet kontrolował sytuację na parkiecie. Dzięki pięciu punktom z rzędu Łukasza Koszarka i trójce Dee Bosta zielonogórzanie prowadzili nawet 52:41. W ostatniej części gry Żalgiris zaczął grać zdecydowanie lepiej - zarówno w ofensywie, jak i w defensywie. Przez pięć ostatnich minut spotkania mistrzowie Polski zdobyli zaledwie dwa punkty. Do remisu doprowadził Olivier Hanlan, a zwycięskie akcje kończyli Brock Motum i Renaldas Seibutis.

Najlepszym strzelcem Stelmetu był Vlad Moldoveanu z 16 punktami. Łukasz Koszarek dołożył do tego 14 punktów i dwie asysty.

Stelmet Zielona Góra - Żalgiris Kowno 62:66 (17:15, 18:19, 18:12, 9:20)

Stelmet: Moldoveanu 16, Koszarek 14, Ponitka 9, Bost 6, Borovnjak 6, Reynolds 4, Gruszecki 3, Hrycaniuk 2, Durisić 2, Szewczyk 0, Zamojski 0

Żalgiris: Jankunas 17, Motum 16, Hanlan 14, Seibutis 11, Javtokas 5, Vougioukas 2, Pocius 1, Lekavicius 0, Kalnietis 0, Ulanovas 0