Złoto dla Stelmetu Zielona Góra!

,

Stelmet Zielona Góra został mistrzem Polski sezonu 2012/2013! W czwartym meczu finałowym Tauron Basket Ligi zielonogórzanie pokonali PGE Turów Zgorzelec 87:78 i tym samym wygrali całą serię 4:0.

Stelmet Zielona Góra – PGE Turów Zgorzelec 87:78 (4:0)

Pierwsze mistrzostwo Polski dla Stelmetu Zielona Góra! Zwycięstwo z PGE Turowem oznacza, że całą serię finałową zielonogórzanie wygrali 4:0. To także piąty srebrny medal w historii klubu ze Zgorzelca.

Czwarte spotkanie finałowe lepiej rozpoczęli goście, którzy byli znacznie bardziej skuteczni i skoncentrowani. Po trafieniu Ivana Zigeranovicia spod kosza PGE Turów wygrywał 10:2. Od tego momentu niezwykle aktywny był Łukasz Koszarek. Rozgrywający dość szybko zdobył osiem punktów, przyczyniając się do odrobienia strat.

Stelmet wyszedł na pierwsze prowadzenie po rzutach wolnych Waltera Hodge’a – 17:16. Gospodarze jeszcze w pierwszej kwarcie zdobyli siedmiopunktową przewagę. Należy podkreślić ich niezwykłą skuteczność z dystansu - 5/5 w ciągu 10 minut.

Trafienie Mantasa Cesnauskisa na początku drugiej części meczu dawało zielonogórzanom prowadzenie 36:25. Zgorzelczanie dzięki trafieniom Russella Robinsona i Aarona Cela zmniejszyli jednak straty do zaledwie trzech punktów. Wtedy o przerwę poprosił trener Mihailo Uvalin. Ta wpłynęła mobilizująco na jego zawodników, a szczególnie na Quintona Hosleya. Stelmet zdobył osiem punktów z rzędu i ponownie kontrolował sytuację na parkiecie. Gospodarze w pierwszej połowie rzucili aż 55 punktów.

W trzeciej kwarcie po pięciu punktach z rzędu Michała Chylińskiego PGE Turów ponownie zbliżył się na trzy punkty. Później jednak znowu trafiali Quinton Hosley oraz Walter Hodge i sytuacja ponownie była korzystna dla gospodarzy. Nic nie zmieniło się już w ostatniej części meczu. Stelmet po rzucie Olivera Stevicia wygrywał nawet 83:67. W całym spotkaniu nie zagrali Ivan Opacak (PGE Turów) oraz Kamil Chanas (Stelmet).

Quinton Hosley zdobył 22 punkty i osiem zbiórek dla Stelmetu. 16 punktów dołożył Walter Hodge. W ekipie PGE Turowa wyróżniał się Russell Robinson, który rzucił 22 punkty.

TVP Sport: Zigeranović rozgrywającym | TVP Sport: Hosley nad obręczą | TVP Sport: ostatnia minuta wielkiego finału | TVP Sport: dekoracja i wypowiedzi mistrzów | TVP Sport: skrót meczu