Mecz Gwiazd rok po roku

Przedstawiamy historię i wszystkich uczestników dotąd rozegranych 16 Meczów Gwiazd polskiej ekstraklasy koszykarzy.

W rozegranych do tej pory 16 oficjalnych meczach, w których kibice wybierali pierwsze piątki obu zespołów, po siedem razy triumfowały zespoły Południa i Północy. Dwukrotnie (1999 i 2000) mecz rozegrano w formule Wschód - Zachód i w obu przypadkach wygrywał Zachód.

DOTYCHCZAS ROZEGRANE 16 MECZÓW GWIAZD EKSTRAKLASY KOSZYKARZY

kwiecień 1994, Lublin: Południe - Północ 136:134 (41:35, 34:43, 32:27, 31:31)

Południe: Adam Wójcik 31, Dominik Tomczyk 17, Robert Kościuk 10, Keith Williams 3, Mariusz Bacik 3 oraz Jarosław Zyskowski 36, Piotr Karolak 19, Roman Rutkowski 15, Roman Prawica 4, Mariusz Sobacki 0, Andrzej Adamek 0, Piotr Czaska 0.
Północ: Roman Olszewski 22, Tomasz Jankowski 19, Chris Elzey 16, Wojciech Królik 10, Marek Sobczyński 10 oraz Aleksiej Ugriumow 21, Jerzy Binkowski 14, Igor Griszczuk 12, Gintaras Bacianskas 6, Jarosław Dubicki 4, Jarosław Marcinkowski 2, Gvidonas Markievicius 2.
MVP: Jarosław Zyskowski

kwiecień 1995, Stalowa Wola: Północ - Południe 168:165 (48:37, 27:33, 56:50, 39:46)

Północ: Adam Wójcik 22, Igor Griszczuk 21, Tyrice Walker 20, Keith Williams 15, Tomasz Jankowski 14 oraz Ronnie Battle 20, Tyrone Thomas 20, Dariusz Kondraciuk 17, Roman Olszewski 14, Piotr Wiktorowski 4, Martin Eggleston 1, Marek Sobczyński 0.
Południe: Mariusz Bacik 29, Nathan Buntin 20, Wojciech Królik 17, Daryl Thomas 10, Andrzej Adamek 4 oraz Dominik Tomczyk 25, Roman Prawica 22, Tomasz Grzechowiak 13, Adam Gołąb 12, Piotr Karolak 6, Daniel Puchalski 4, Roman Rutkowski 3.
MVP: Igor Griszczuk

maj 1996, Poznań: Północ - Południe 181:133 (38:29, 51:30, 50:36, 42:38)

Północ: Tyrice Walker 36, Igor Griszczuk 18, Tomasz Jankowski 9, Keith Williams 8, Ronnie Battle 7 oraz Martin Eggleston 24, Ricky Robinson 21, Jamal Faulkner 20, Keith Hughes 20, Robert Kościuk 8, Krzysztof Dryja 6, Ikie Corbin 4.
Południe: Mariusz Bacik 20, Piotr Karolak 9, Henryk Wardach 6, Joe Daughrity 7, Paweł Szcześniak 5 oraz Roman Rutkowski 22, Tyrone Thomas 22, Ben Seltzer 17, Mariusz Sobacki 11, Andrzej Adamek 7, Andrzej Pluta 6, Nathan Buntin 1, Krzysztof Mila 0.
MVP: Tyrice Walker

grudzień 1996, Sopot: Północ - Południe 160:142 (38:43, 43:41, 40:37, 39:21)

Północ: Ricky Calloway 26, Igor Griszczuk 20, Tomasz Jankowski 13, Tyrone Thomas 7, Martin Eggleston 6 oraz Dannie Norris 28, Joe McNaull 27, Ricky Robinson 16, Robert Kościuk 10, Keith Williams 3, Adrian Małecki 2, Przemysław Frasunkiewicz 2.
Południe: Maciej Zieliński 20, Tyrice Walker 19, Andrzej Pluta 15, Dominik Tomczyk 12, Antoine Joubert 11 oraz Jeff Massey 21, Krzysztof Dryja 13, Piotr Szybilski 13, Mariusz Bacik 9, Piotr Karolak 7, Andrzej Adamek 2, James Winters 0, Wojciech Kukuczka 0.
MVP: Joe McNaull

marzec 1998, Tarnów: Północ - Południe 141:126 (30:34, 36:39, 37:18, 38:37)

Północ: Gary Alexander 25, Piotr Szybilski 23, Tyrice Walker 19, Dominik Tomczyk 15, Michał Hlebowicki 13 oraz Kelvin Upshaw 15, LaBradford Smith 12, Krzysztof Sidor 11, Krzysztof Dryja 4, Robert Kościuk 4.
Południe: Samuel Hines 29, Andrzej Pluta 17, Ronnie Thompkins 17, Tyrone Barksdale 12, Adam Wójcik 2 oraz Adrian Małecki 16, Tomasz Jankowski 15, Duane Cooper 7, Will Brantley 5, Mariusz Bacik 4, Dominik Derwisz 2.
MVP: Gary Alexander

marzec 1999, Sosnowiec: Zachód - Wschód 125:90 (62:47, 63:43)

Zachód: Maciej Zieliński 24, Adam Wójcik 19, Tomasz Jankowski 12, Joe McNaull 9, Raimonds Miglinieks 2 oraz Roberts Stelmahers 19, Chris Sneed 16, Igor Griszczuk 12, Paweł Wiekiera 7, Walter Jeklin 5, Alan Gregov 0.
Wschód: Ainars Bagatskis 21, Antoine Joubert 10, Andrzej Pluta 8, Adrian Małecki 6, Dominik Tomczyk 2 oraz Yohance Nicholas 15, Kenny Williams 13, Phil Zevenbergen 8, Isaiah Morris 5, Tyrone Barksdale 2, Mariusz Bacik 0.
MVP: Adam Wójcik

styczeń 2000, Słupsk: Zachód - Wschód 86:84 (46:39, 40:45)

Zachód: Antoine Joubert 23, Isaiah Morris 20, Tomasz Jankowski 10, Kordian Korytek 10, Andrzej Pluta 8, Michał Hlebowicki 6, Tyrice Walker 2, Edgars Sneps 2, Radosław Hyży 2, Raimonds Miglinieks 1.
Wschód: Adam Wójcik 16, Jerry Hester 15, Maciej Zieliński 14, Charles O'Bannon 14, Rafał Bigus 10, John Taylor 6, Krzysztof Wilangowski 4, Jarrod Gee 3, Alan Gregov 3, Zoran Sretenović 1.
MVP: Antoine Joubert

marzec 2003, Bydgoszcz: Południe - Północ 92:86 (31:24, 18:20, 22:24, 21:18)

Południe: Dainius Adomaitis 24, Eric Elliott 15, Maciej Zieliński 13, Eric Taylor 9, Andrius Giedraitis 8, Brant Bailey 7, Aleksander Kul 6, Konstantin Furman 4, Chris Heinrich 2, Brandun Hughes 2, Wojciech Szawarski 2, Milos Sporar 0.
Północ: Joe McNaull 20, Tomas Pacesas 12, Alex Austin 12, Goran Jagodnik 11, Andrzej Pluta 9, Jiri Żidek 6, Josip Vranković 6, Przemysław Frasunkiewicz 5, Zbigniew Białek 4, Shawn Respert 1, Jarosław Kalinowski 0.
MVP: Joe McNaull

styczeń 2005, Pruszków: Południe - Północ 118:115 (33:26, 27:27, 28:30, 30:32)

Południe: Michael Watson 19, Radosław Hyży 19, Gintaras Kadziulis 14, Brandon Brown 12, Mujo Tuljković 11, Michael Ansley 11, Ryan Randle 9, Robert Witka 7, Robert Skibniewski 6, Deana Nolan 5, Dominik Czubek 3, Shannon Johnson 2, Adrian Penland 0.
Północ: John Thomas 29, Goran Jagodnik 12, Eric Taylor 12, Adam Wójcik 10, Rafał Frank 8, Tomas Pacesas 7, Eric Elliott 7, Otis Hill 6, Paweł Wiekiera 6, Istvan Nemeth 5, Wojciech Majchrzak 4, Tomas Masiulis 4, Małgorzata Dydek 4, Beata Krupska-Tyszkiewicz 2.
MVP: Gintaras Kadziulis

marzec 2006, Włocławek: Północ - Południe 97:84 (28:26, 19:19, 31:15, 19:24)

Północ: Steffon Bradford 18, Chudney Gray 17, Adam Wójcik 16, Christian Dalmau 14, Dennis Stanton 9, Alex Dunn 5, Blake Hamilton 4, Damien Kinloch 4, Greg Davis 3, Miah Davis 3, Goran Jagodnik 2, Tarmo Kikerpill 2.
Południe: George Reese 14, Dante Swanson 11, Michał Ignerski 10, Radosław Hyży 10, Steve Thomas 10, Andrzej Pluta 9, Kevin Fletcher 8, Łukasz Koszarek 6, Wojciech Żurawski 4, Ed Scott 0, Eric Taylor 2.
MVP: Chudney Gray

marzec 2007, Wrocław: Południe - Północ 87:77 (25:13, 26:22, 14:26, 22:16)

Południe: Andrzej Pluta 11, Robert Witka 11, Goran Jagodnik 7, Radosław Hyży 4, Dean Oliver 2 oraz Grady Reynolds 16, Thomas Kelati 13, Tony Akins 7, Wojciech Szawarski 7, Dominik Tomczyk 6, Michael Ansley 3, Łukasz Koszarek 0.
Północ: Harding Nana 19, Aaron Pettway 16, Dawid Witos 6, Robert Skibniewski 3, Rafał Bigus 2 oraz Rashid Atkins 12, Miah Davis 6, Przemysław Frasunkiewicz 5, David Logan 4, Iwo Kitzinger 2, Gintaras Kadziulis 2.
MVP: Grady Reynolds

marzec 2008, Wrocław: Południe - Północ 114:112 (41:39, 32:33, 27:21, 14:19)

Południe: Andrzej Pluta 21, Jared Homan 19, Norman Richardson 16, Alan Daniels 14, David Logan 10, Kris Clarkson 9, Kamil Chanas 8, Alex Dunn 6, Rashid Atkins 4, Thomas Kelati 3, Andres Rodriguez 2, Łukasz Koszarek 2, Wojciech Szawarski 0.
Północ: D.J. Thompson 18, Donald Copeland 15, Eric Hicks 15, Michael Ansley 13, Hernol Hall 10, Paweł Kikowski 10, Christian Burns 10, Chris Daniels 10, Krzysztof Roszyk 4, Przemysław Frasunkiewicz 3, Filip Dylewicz 2, Milan Gurović 2, Donatas Slanina 0.
MVP: Andrzej Pluta

marzec 2009, Warszawa: Północ - Południe 143:116 (36:39,39:35,34:21,34:21)

Północ: Michael Hicks 24, Adam Wójcik 22, Paweł Kikowski 15, David Logan 14, Filip Dylewicz 0 oraz Brandon Wallace 14, Sefton Barrett 14, Kevin Hamilton 12, George Reese 12, Alex McLean 7, Paweł Leończyk 6, Javier Mojica 3.
Południe: Andrzej Pluta 12, Chris Daniels 8, Marko Brkić 3, Łukasz Koszarek 2, Michael Ansley 2 oraz Eddie Miller 25, Chad Timberlake 22, Quinton Day 14, Adam Waczyński 12, Kyle Landry 6, Krzysztof Roszyk 4, Krzysztof Szubarga 4, Robert Witka 2.
MVP: Adam Wójcik

marzec 2010, Lublin: Południe - Północ 106:92 (28:27, 28:20, 26:28, 26:17)

Południe: Harding Nana 10, Mujo Tuljković 8, Marek Miszczuk 7, Adam Waczyński 5, Krzysztof Szubarga 0 oraz Michael Wright 30, Eddie Miller 15 , Jeremy Chappell 12, Andrzej Pluta 11, Dardan Berisha 7, Keddrick Mays 3, Nikola Jovanović 0.
Północ: Tomasz Kęsicki 13, Dante Swanson 9, Piotr Stelmach 9, Mantas Cesnauskis 7, George Reese 4 oraz Lawrence Kinnard 14, Iwo Kitzinger 14, Quinton Day 10, Patrick Okafor 7, Tony Weeden 7, Saulius Kuzminskas 0, Darrell Harris 0.
MVP: Michael Wright

styczeń 2011, Kalisz: Północ - Południe 117:119 (29:27, 34:28, 25:35, 29:29)

Północ: Cameron Bennerman 22, Bryan Davis 19, Ratko Varda 19, Daniel Ewing 13, Ted Scott 8, Michael Hicks 8, Adam Waczyński 8, Filip Dylewicz 7, Zbigniew Białek 6, Igor Milicić 5, Slavisa Bogavac 3
Południe: Harding Nana 26, Walter Hodge 12, Tony Easley 12, Andrzej Pluta 11, Darnell Hinson 11, Eddie Miller 10, Chris Burgess 9, Nikola Jovanović 8, Ivan Koljević 7, Jakub Dłoniak 7, Torey Thomas 3, Marko Brkić 3
MVP: Harding Nana

styczeń 2012, Katowice: Południe - Północ 135:151 (37:45, 36:41, 30:27, 32:38)

Północ: Corsley Edwards 23, Dardan Berisha 18, Krzysztof Szubarga 18, Tony Weeden 15, John Turek 14, Darrell Harris 14, Łukasz Wiśniewski 12, George Reese 12, Darnell Hinson 7, Filip Dylewicz 6, Łukasz Koszarek 6, Paweł Leończyk 6
Południe: Konrad Wysocki 20, Daniel Kickert 19, Mateusz Ponitka 13, Walter Hodge 13, Przemysław Karnowski 11, Robert Skibniewski 11, Kirk Archibeque 10, Kamil Chanas 10, Jose Miller 8, Piotr Pamuła 8, Qa’rraan Calhoun 6, Damian Kulig 6
MVP: Corsley Edwards


MECZE POLSKA - GWIAZDY PLK

Oprócz klasycznych i oficjalnych meczów gwiazd polskiej ekstraklasy dotąd pięciokrotnie rozegrano mecze pomiędzy reprezentacją Polski a zagranicznymi gwiazdami PLK. Oto wykaz takich meczów:

październik 1999, Gdańsk: Polska - Gwiazdy PLK 86:76, MVP Andrzej Pluta i Marcus Timmons, konkurs trójek Andrzej Pluta

listopad 2000, Ostrów Wlkp.: Polska - Gwiazdy PLK 96:82, MVP nie wybrano

styczeń 2004, Bydgoszcz: Gwiazdy EBL - Polska 107:101, MVP Lynn Greer, konkurs wsadów Michał Ignerski

marzec 2009, Wrocław (Pojedynek Gigantów): Reprezentacja Polski - Zagraniczne Gwiazdy PLK 91:76, MVP nie wybrano

styczeń 2010, Wrocław (Pojedynek Gigantów): Zagraniczne Gwiazdy PLK - Reprezentacja Polski 99:95, MVP nie wybrano