Drugie zwycięstwo Polaków z Czechami

Reprezentacja Polski po raz drugi pokonała w spotkaniu towarzyskim Czechy - tym razem 65:64. Najlepszym zawodnikiem kadry był Marcin Gortat z ośmioma punktami i 13 zbiórkami.

Marcin Gortat rozpoczął mecz w wyjściowym składzie, a to od razu przyniosło efekty. Nasz jedynak w NBA tym razem był dużo bardziej skuteczny i świetnie współpracował z kolegami z zespołu. Po jego dwójkowej akcji z Łukaszem Koszarkiem Reprezentacja Polski prowadziła 12:4. Rywale w tym momencie przejęli inicjatywę i odrobili siedem punktów straty, głównie dzięki akcjom Jakuba Siriny. Ostatecznie jednak to Polacy po trafieniu A.J. Slaughtera wygrywali po tej części meczu 16:11.

Trener Mike Taylor nadal bardzo intensywnie rotował składem, a kadra po rzutach wolnych Aleksandra Czyża potrafiła prowadzić nawet 10 punktami. Nasi południowi sąsiedzi pod koniec pierwszej połowy dzięki trafieniu Petra Bendy zbliżyli się co prawda na cztery punkty, ale sytuację rzutem z dystansu opanował Adam Waczyński. Reprezentacja Polski w ciągu pierwszych 20 minut przeważała zdecydowanie w walce pod koszami.

W trzeciej kwarcie po jednym z rzutów Ondreja Balvina Czesi zmniejszyli straty do trzech punktów, a mecz przez kilka minut był bardzo wyrównany. Później jednak trójki trafiali Karol Gruszecki i Dardan Berisha - a to ponownie pozwoliło na utrzymanie bezpiecznej przewagi. Walka w hali Aqua Zdrój była momentami bardzo twarda, Polacy pokazywali dobrą defensywę, a to przynosiło efekty. Przed ostatnią częścią meczu Biało-Czerwoni wygrywali 52:44.

Ostatnie 10 minut było pod kontrolą zespołu trenera Mike’a Taylora. Kadra starała się utrzymać koncentrację i bezpiecznie prowadziła. W samej końcówce Czesi zanotowali jednak serię 8:0 i po trafieniu Bendy przegrywali tylko czterema punktami. Późniejsze trójki Palyzy i Welsha zbliżyły ich nawet na dwa punkty, ale ważne punkty zdobywał Aaron Cel i to głównie dzięki niemu Reprezentacja Polski wygrała 65:64.

Polska - Czechy 65:64 (16:11, 19:19, 17:14, 13:20)

Polska: Gortat 8, Waczyński 8, Cel 8, Berisha 8, Slaughter 6, Hrycaniuk 6, Gruszecki 6, Zamojski 5, Koszarek 4, Czyż 2, Kulig 2, Sokołowski 2, Skibniewski 0

Czechy: Benda 14, Satoransky 11, Welsch 11, Jelinek 7, Palyza 7, Sirina 5, Balvin 4, Auda 3, Hruban 2, Kriz 0, Barton 0