Romańskiego obrazki z play-off: W Radomiu tło obronne

Stelmet Zielona Góra jest już w finale Tauron Basket Ligi po wygranej w Radomiu z Rosą 72:65 i w serii 3:0. Defensywa zielonogórzan była w tej rywalizacji za dobra na atak Rosy. O wydarzeniach na boiskach półfinałów play-off ekstraklasy koszykarzy pisze komentator Polsatu Sport Adam Romański.

Wiele było przed tą rywalizacją analiz, który z dwóch najlepiej broniących zespołów w TBL tak naprawdę broni lepiej. Liczby mogą tu pokazywać różne rzeczy, ale nieuzbrojonym okiem było widać na meczowym obrazku, że większą wartość miała defensywa Stelmetu. Zielonogórzanie potrafili zatrzymać najważniejszych graczy rywala (Mike Taylor miał średnią punktów z trzech meczów 8,0!), a także byli nie do przejścia w najważniejszych momentach serii (czwarte kwarty w meczach 2 i 3).

Wybronione akcje spowodowały też, że mogli grać pewniej w ataku. Skutecznością nie zabijali rywali, ale przy takiej obronie (Rosa zdobywała średnio w serii 65,3 punktu na mecz) nawet dwie, trzy świetne akcje zakończone trójkami robiły już różnicę. I na takim tle w tym obrazku półfinałowym nawet słabszy mecz w ataku, w którym przez trzy kwarty strzelcem był właściwie tylko Quinton Hosley (19 z 49 punktów), nie wadził.