Gdynia Basket Cup według Romańskiego

W czterodniowym turnieju Gdynia Basket Cup - Puchar Polski 2015 zielonogórski Stelmet pokazał, że w tym momencie jest najlepszym zespołem w Polsce - pisze komentator Polsatu Sport Adam Romański.

Różnie to w tym sezonie już bywało. Przez większą jego część zespołem nie do ruszenia wydawał się PGE Turów Zgorzelec, który jesienią nie przegrywał w Polsce w ogóle. Jednak w nowym roku mistrzom Polski na krajowych arenach przydarzyło się już pięć porażek (i tylko dwa zwycięstwa), więc można uznać, że zapanowało chwilowe bezkrólewie. Po turnieju o Puchar Polski bez wątpliwości można stwierdzić, że najlepszą koszykówkę gra w Polsce w tej chwili Stelmet Zielona Góra.

W finale turnieju w Gdyni zielonogórzanie pokonali Rosę Radom 77:71, choć - podobnie jak to miało miejsce w wielu ostatnich ich meczach - w pewnym momencie przegrywali różnicą więcej niż 10 punktów. Rosa grała dobrze, ale w drugiej połowie Stelmet tak poprawił obronę, że radomianie nie byli w stanie długimi minutami zdobyć punktów. Wynik trzeciej kwarty - 20:6 dla Stelmetu - przesądził sprawę.

To jest nowa tożsamość zespołu z Lubuskiego po przyjściu do tego zespołu trenera Saso Filipovskiego. Koszykarze Stelmetu podkreślają, że po zmianie szkoleniowca (dotychczasowy - Andrzej Adamek - został w klubie jako asystent trenera) pracują znacznie ciężej, ale mam wrażenie, że przede wszystkim grają mądrzej. Wielu z zawodników, których ma w składzie nie słynie z jakiejś szczególnie wspaniałej obrony, mówiąc delikatnie. A jednak kombinacja przygotowania fizycznego, koncepcji, wiary w siebie i wiary w propozycje trenera powoduje, że wszyscy - bez wyjątku - bronią indywidualnie i zespołowo na wysokim poziomie. Co jeszcze raz potwierdza fakt, że w obronie nie liczy się, kto ile razy został minięty i czy ma do defensywy predyspozycje. Ważny jest system i to, ile punktów jest na tablicy w rubryce "stracone".