,

Polska przegrywa ze Słowenią

W debiucie Andreja Urlepa Polska przegrała w Koprze ze Słowenią 65:76. W naszym zespole nie zawiedli weterani - Wójcik i Pluta.

,

Hala w miejscowości Koper powstała niedawno, a już zaczyna się budowa kolejnej, tuż obok obiektu, w którym kadrowicze zmierzą się z zespołem gospodarzy. – Kiedyś w Koprze infrastruktura była słaba, miasto nie było zainteresowane sportem, a teraz wszystko ruszyło z kopyta. – opowiada Andrej Urlep. Swoją obecność na meczu awizował urodzony w Koprze Goran Jagodnik, oraz inny Słoweniec znany z polskich parkietów – Walter Jeklin. Mecz z Polską będzie dla lokalnej społeczności dużym wydarzeniem – w mieście widać wiele dużych billboardów, więc można się spodziewać, że w hali mogącej pomieścić około 2000 kibiców nie będzie wiele wolnych miejsc.

W Słowenii kadra Urlepa odbyła dwa treningi – pierwszy, w niedziele wieczorem na hali w Primoroż, a następnego dnia rano na hali w Koprze. Na obu treningach najwięcej czasu poświęcono zagrywkom, sporo też było powtórek z detali – przejmowanie po zasłonach, metody wyprowadzania piłki po straconym koszu i warianty szybkiego ataku. Na szczęście obyło się bez żadnych urazów i przed meczem ze Słowenią Andej Urlep ma do dyspozycji wszystkich jedenastu koszykarzy.

TEKSTOWA TRANSMISJA NA ŻYWO

Trwa rozgrzewka. W składzie Słoweńców aż piętnastu koszykarzy, czyli wszyscy, którzy byli do dyspozycji trenera Alesa Pipana. Trybuny powoli się zapełniają – na razie na hali jest ok. 500 osób. Początek spotkania o 20

Pierwsze piątki:.

Polska: Koszarek, Pluta, Roszyk, Dylewicz, Wójcik

Słowenia: Lakovic, Becirovic, Nachbar, Jurak, Nesterovic

Już po hymnach, początek spotkania za trzy minuty. Na trybunach kilku (ale głośnych) kibiców z Polski.

Do podrzutu stają Wójcik z Nesteroviciem, wygrywa Wójcik. Pierwsza akcja naszych świetna, ale Nesterović blokuje Dylewicza. Piłka z autu, za trzy rzuca Koszarek, ale pudłuje i jeszcze faul Dylewicza przy zbiórce. Słoweńcy tracą jednak piłkę, rozgrywa Koszarek, którego kryje Becirovic. Dobre podanie do Wójcika i pierwsze punkty dla nas. Słowenia szybko odpowiada – błąd obrony i Nachbar sam pod koszem. Indywidualna akcja Pluty nieudana, Nestrerovic na raty, ale trafia. 4:2 dla gospodarzy, znów indywidualna akcja – Dylewicz, ale bez punktu. Nesterovic z półdystansu i 6:2 po 2,5 minutach gry.

Pluta trafia, ale Nesterovic znów ogrywa Wójcika i to już jego szósty punkty (w trzy minuty). Świetna zespołowa akcja naszych, Pluta po dwóch zasłonach wychodzi na pozycje i nie myli się z półdystansu. Strata Słoweńców, kolejna świetna akcja Pluty – obrońca Anwilu mija Lakovicia, trafia z faulem i jest 2+1, prowadzimy 9:8. Doskonałe podanie Becirovicia i Nachbar z półdystansu. Faul na Plucie przy rzucie – dwa wolne celne. Strata Słoweńców, gramy szybko, Roszyk pudłuje za trzy ale świetnie zbiera Wójcik, który jest faulowany – będą 2 wolne.

Oba celne, na dodatek nasz środkowy świetnie w obronie przeciw Nesteroviciowi. Strata Dylewicza, ale wprowadzony chwilę wcześniej Beno Udrich też gubi piłkę. Roszyk niecelnie za trzy, Słowenia strata, ale Pluta nie kończy kontry. Nachbar ładnie do Nesterovicia i ten trafia z półdystansu, wygrywamy 13:12, po 8 minutach. Znów pudło Roszyka, który nie daje rady dogonić Nachbara, a ten trafia za trzy i 15:13 dla Słowenii. Za trzy pudłuje Dylewicz, będa zmiany u nas, ale najpierw czas dla Urlepa.

Wchodzą Sarzało i Hyży, za Roszyka i Dylewicza. Punkty Nachbara, Wójcik ogrywa Brezca, ale piłka wylewa się z kosza – będą jednak dwa wolne. Jeden celny, a w odpowiedzi świetnie uwolniony Udrih trafia za trzy. Wójcik sam z Brezcem, ale pudło – pod przeciwnym koszem ten sam duet, ale Brezec wypada lepiej, bo jest faulowany. Pudłuje jeden wolny, a do końca 35 sekund. Gramy spokojnie, potem przyspieszamy, świetne wejście pod kosz Sarzały, podanie bez patrzenia do Hyżego (hala robi „uuuuuu”) – nasz skrzydłowy faulowany, pudłuje oba wolne. Słoweńcy dogrywają 10 sekund, faul Koszarka, piłka z boku. Ale co z tego – na sekunde przed końcem z rogu trafia Lakovic i po pierwszej kwarcie przegrywamy 15:24. Na razie za dużo jest chaosu – Słoweńcy świetnie bronią, dlatego za często gramy indywidualnie.

Skibniewski za Koszarka, strata Lakovicia i punkty po kontrze zdobywa Sarzało. Świetnie minięcie Udriha i celny rzut z półdystansu, my tracimy. Na boisku jest też Szewczyk, a punktuje pod koszem Brezec – jest 17:28. Błąd 24 sekund naszego zespołu. Ozbolt faulowany przy wejściu pod kosz, a za Plutę wraca na boisko Roszyk. Ozbolt trafia oba wolne, pudłujemy, ale Słowenia też się myli. Szewczyk dobrze w obronie przeciw Brezcowi. Słowenia gra bardzo finezyjnie – podania za plecami, hakiem – dobrze, że nie trafia. Uros Slokar faulowany przez Hyżego, trafia tylko raz i Słowenia wygrywa 31:17 po 3 minutach II kwarty.

Skibniewski pudłuje za trzy, strata Słoweńców. Faul Milicia na Roszyku, będzie piłka z boku. Świetne podanie Skibniewskiego do Szewczyka i w końcu punkty dla nas. Udrih pudło, Hyży dwa punkty w kontrze. Słoweńcy starają się grać do wysokich, ale pod koszem ciasno i są straty. Czas dla trenera Słowenii Alesa Pipana, po 5 minutach drugiej kwarty przegrywamy 21:31.

Koszarek razem ze Skibniewskim, ten pierwszy na dwójce. Świetne rozegranie autu pod koszem i Ozbolt łatwo trafia. Skibniewski nie myli się, mimo asysty Lakovicia. Dobra obrona Roszyka, kroki Milicia. Skibniewski nie trafia za trzy, ale faul Slokara przy zbiórce. Trener Pipan daje pograć wszystkim, wchodzi Miha Zupan. Hyży ładnie mija, ale nie trafia hakiem. Faul Koszarka i dwa wolne Udriha – oba celne, jest 33:23 dla gospodarzy. U nas wraca Pluta.

Kilka nieudanych akcji z obu stron, w końcu faul Zupana na Hyżym. Na boisko wchodzi Tomaszek, to jego debiut w kadrze. Pluta trafia, faulowany Becirovic też, tyle, że jeden wolny. Jednak zbiera Zupan, ale Milic znów przesadził z podaniem i strata Słoweńców. Na boisku Grudziński, dwie minuty do końca II kwarty, przegrywamy 25:35.

Tomaszek pudłuje, kontra Słoweńców i Udrih faulowany, trafia raz. Faulowany Tomaszek ma dwa wolne, oba pudłuje, ale zbiera Grudziński. Pluta stara się wejść pod kosz, ale nie ma miejsca, oddaje więc do Tomaszka, a ten znów jest faulowany, tym razem trafia jeden wolny. Mocne starcie Brezca z Grudzińskim, faul Polaka i środkowy gospodarzy ma dwa wolne. Trafia raz, dogrywamy minutę, a Słoweńcy zaczynają bronić na całym. Tomaszek wbija się pod kosz, ale nie trafia, a w kontrze najszybszy....środkowy Primoż Brezec. Ostatnia akcja drugiej połowy – Lorbek pudłuje z półdystansu, ale Grudziński fauluje Brezca przy zbiórce. Środkowy gości tym razem trafia oba wolne, a ostatnia akcja naszych fatalna – strata, Grudziński fauluje Becirovicia równo z syreną, a ten już po czasie trafia jeden wolny. Do przerwy przegrywamy 26:41.

Przed meczem mówiło się, że obroną ze Słowenią nie wygramy, trzeba będzie szukać szansy w ataku. Na razie atak kuleje – gdy na boisku byli jeszcze Wójcik i Pluta, coś wychodziło, potem zabrakło pomysłu. Słoweńcy też przesadzają, ale w drugą stronę – pomysłów na fantazyjne podania mają aż za dużo i często tracą piłkę. Brakuje nam silnego, mocnego centra, takiego jak Nesterovic czy Brezec, który zajmował by miejsce pod koszem i wiązałby obronę. Gospodarze wiedzą, że zarówno Wójcik jak i Szewczyk nie grają fizycznie i wychodzą wyżej na obwód, przez co Skibniewski, Koszarek i Pluta są mocno naciskani już od ósmego metra.

Zaczynamy – w piątce zamiast Roszyka jest Sarzało. Pluta pudłuje, ale zaraz przejmuje piłkę i w kontrze jest faulowany przez Zagoraca. Dwa celne wolne Pluty, trójką odpowiada Domen Lorbek. Wójcik po profesorsku ogrywa Nesterovicia, w końcu dobrze bronimy i kontrę faulem przerywa Lorbek. Pudło Pluty, ale świetnie Sarzało na nogach i faul Lorbeka w ataku. Słoweńcy bronią na całym, rozgrywa Sarzało. Strata naszych, Lakovic dwie fantastyczne sztuczki, ale znów przekombinował i tylko aut dla Słowenii. Nesterovic pudłuje, Pluta za trzy i przegrywamy 33:44 po 2,5 minutach III kwarty.

Trójką odpowiada Becirovic, a my gramy wciąż do weteranów – tym razem Wójcik ogrywa Nesterovicia i faulowany trafia oba wolne. Faul w ataku Zagoraca, pudło Pluty, ale strata Lakovicia. Koszarek niecelnie za trzy, Wójcik prawie zebrał, ale wylądował już aucie. Koronkowa akcja Słoweńców i Zagorac ma trzy metry wolnego pod koszem. Dylewicz równo z syreną, jest 49:37 dla gospodarzy. Za trzy nie trafia Lakovic, ale zbiórka. Nesterovic fauluje na zasłonie – znów Sarzało sprytnie się ustawił. Wójcik jak profesor – na dwa tempa, minął Nesterovicia i Zagoraca. Słowenia nie trafia, u nas Hyży za Dylewicza. Na 4 minuty przed końcem III kwarty przegrywamy 39:49.

Pluta trafia jeden wolny, Slokar fatalnie pudłuje, a my znów do Wójcika, który znów się nie myli. Już tylko siedem punktów i kolejna dobra akcja obronna. Koszarek doskonale do Hyżego i 44:49. Nasze nadzieje studzi Lakovic – jedna zasłona i celna trójka. Szewczyk za zmęczonego Wójcika, jest też Skibniewski za Plutę. Lakovic pudłuje za trzy, ale Szewczyk odpycha przy zbiórce. Słoweńcy przyspieszają – Lakovic z Jurakiem i faul Szewczyka, piłka cudem wypada z kosza. Jurak pudłuje oba wolne, ale drugi dobija Nachbar. Radosław Hyży trafia po obrocie wokół własnej osi – publiczność nagradza tę akcję brawami, jest 1,5 minuty do końca i przegrywamy 46:54.

Hyży wymusza faul ofensywny Slokara, ale mamy problemy w ataku, bo Słoweńcy bronią bardzo agresywnie. Ozbolt fauluje jednak Roszyka, a ten trafia oba wolne. Znów jednak popisuje się Lakovic – kolejna trójka po jednej zasłonie. Za chwilę jednak fauluje, a Skibniewski trafia jeden wolny. Do końca 12 sekund, ale faul Słoweńców w ataku. Nie wykorzystujemy jednak szansy – Roszyk pudłuje trójkę i po 30 minutach przegrywamy 49:57.

Ostatnią kwartę zaczynamy od dobrej obrony, ofiarnej zbiórki Szewczyka i kontry, którą jednak gospodarze zatrzymują. Dwa razy nasi skrzydłowi wchodzą pod kosz, dwa razy nie ma jednak faulu. Gwizdek jest za to po drugiej stronie – Brezec trafia z faulem, pudłuje jednak wolny. Rozgrywa Skibniewski, pod kosz wchodzi Dylewicz i w końcu jest faul. Skibniewski pudłuje rzut z rogu, Dylewicz zbiera w ataku i jest faulowany przez Zupana. Nie trafia jednego wolnego, a po 1,5 minuty Słowenia wygrywa 59:50. Strata gospodarzy, kontra Koszarek – Roszyk i dwa punkty. Za chwilę Roszyk znów ma szanse, ale nie trafia, a Udrih fantastycznie zagrywa do Brezca, który kończy wsadem. Wójcik ładnie znaleziony pod koszem przez Koszarka jest faulowany, ale nie ma rzutów. Dylewicz popełnia błąd kroków i po 3 minutach IV kwarty przegrywamy 52:61.

Brezec faulowany, z wolnego nie dorzuca do kosza. Drugi też pudłuje, ale dobija Milic. Wójcik z półdystansu – środkowy Prokomu jest dziś najpewniejszym punktem naszego zespołu. Faulowany przez Plutę Goran Dragić trafia raz. Omal nie straciliśmy piłki, ale Wójcik ratuje sytuację, ale Koszarek musi rzucać pod presją czasu i pudłuje. Dragic tym razem pudłuje oba wolne, Wójcik w końcu zatrzymany przez Brezca, ale przechwyt i jednak punkty. Jest 4,5 minuty do końca meczu, przegrywamy 56:64.

Brezec trafia jeden wolny, Koszarek za trzy ponad rękami Lakovicia. Za chwilę znów dobra akcja naszych, jest blisko przechwytu, ale jednak aut dla Słowenii. Brezec uczy się od Wójcika i ładnie trafia po półobrocie. Koszarek za trzy, ale piłka wyskakuje z kosza. Bronimy mocno, błąd 24 sekund gospodarzy. Strata Hyżego, ale Słoweńcy pudłują i na 3 minuty przed końcem przegrywamy 59:67 i mamy piłkę. Koszarek rozgrywa, ale nieporozumienie z Bartoszem Sarzało i błąd połowy. Andrej Urlep od razu bierze czas.

Doskonała akcja Udriha, a kończy ją Milic. Sarzało nie trafia za trzy. Udrih mija czterech naszych, a piątego myli podaniem do Juraka – piękne dwa punkty. Skibniewski mógł rzucać, ale podał do rogu i Sarzało za trzy. Trójką odpowiada Ozbolt, a u nas za Wójcika wchodzi Szewczyk. Koszarek nie trafia, Udrih świetnie narzuca piłkę na obręcz, a ta wpada do kosza. Szewczyk za trzy, 40 sekund do końca i przegrywamy 65:76. Pudłuje Jurak, gramy ostatnią akcję – Koszarek próbował na alley-oop do wolnego Szewczyka, ale zabrakło centymetrów. Polska przegrała ze Słowenią 65:76.