IMBC: Zwycięstwa Anwilu i Energi Czarnych

,

Anwil Włocławek pokonał Asseco Gdynia 75:68, a Energa Czarni wygrali w Sopocie z Treflem 77:69 w pierwszych meczach I rundy Intermarché Basket Cup.

,

Anwil Włocławek – Asseco Gdynia 75:68

Gospodarze od początku spotkania pokazywali zdecydowanie lepszą skuteczność. Dzięki sześciu punktom Danilo Mijatovicia i trafieniu Michała Sokołowskiego Anwil prowadził nawet 12:2. Problemy z przewinieniami miał Łukasz Seweryn – już po kilku minutach zaliczył trzy faule. Włocławianie nie przestawali trafiać i po dwóch trójkach Sokołowskiego i Deividasa Dulkysa mieli przewagę 16 punktów. Dzięki rzutowi Seida Hajricia w drugiej kwarcie Anwil wygrywał nawet 37:19 w drugiej kwarcie. Tę stratę starali się niwelować przede wszystkim Piotr Szczotka oraz Sebastian Kowalczyk, ale to było za mało na rozpędzonych graczy trenera Miliji Bogicevicia. W drugiej połowie gdynianie zaczęli gonić wynik. W trzeciej kwarcie Anwil ciągle prowadził kilkunastoma punktami, ale w ostatniej części meczu po trafieniach Sebastiana Kowalczyka, Filipa Matczaka i Łukasza Seweryna przegrywali zaledwie siedmioma punktami. Dwie minuty przed końcem meczu po serii rzutów wolnych wykonywanych przez Piotra Szczotkę i A.J. Waltona Asseco potrzebowało tylko dwóch punktów do remisu. Kluczową trójkę trafił jednak Mijatović, a punkty dołożył także Sokołowski i to Anwil ostatecznie mógł cieszyć się z wygranej.

Najlepszym strzelcem Anwilu był Deividas Dulkys, który rzucił 19 punktów. 14 punktów, osiem zbiórek i sześć asyst dołożył Michał Sokołowski. W ekipie Asseco wyróżniał się Piotr Szczotka, który zdobył 19 punktów i osiem zbiórek.

Trefl Sopot – Energa Czarni Słupsk 69:77

Słupszczanie świetnie rozpoczęli ten mecz – po trójce w kontrze Michała Jankowskiego prowadzili nawet 12:3. Gospodarze dzięki akcjom wykończonym przez Lance’a Jetera i Pawła Leończyka odrabiali straty, ale ciągle sporo problemów sprawiali Garrett Stutz i Marcin Dutkiewicz. W drugiej kwarcie po trafieniach Michała Michalaka i Marcina Stefańskiego Trefl przegrywał już tylko dwoma punktami. Nadal aktywny w ataku był Stutz, ale sporo punktów rzucał także Sarunas Vasiliauskas. Po rzucie Litwina w 19. minucie meczu sopocianie wyszli na prowadzenie 35:33. Późniejsza akcja Jankowskiego ustaliła wynik pierwszej połowy na remis po 36. Trzecią kwartę gospodarze zaczęli od serii 10:0, a wyjątkowo dobrze grał Paweł Leończyk. Nie załamało to jednak Energi Czarnych, którzy ciągle starali się być blisko rywali. Ostatnią kwartę słupszczanie otworzyli wynikiem 14:2. W tym fragmencie dwiema trójkami popisał się Michał Jankowski. Trefl starał się gonić wynik. Na minutę przed końcem spotkania po trafieniu Michalaka sopocianie przegrywali tylko czterema punktami, ale później punkty zdobywali już tylko zawodnicy ze Słupska, którzy wygrali ostatecznie 77:69. W drużynie Energi Czarnych nie zagrali Roderick Trice, Keith Wright oraz Michał Nowakowski.

Najlepszym zawodnikiem Energi Czarnych był Garrett Stutz, który zdobył aż 27 punktów i 10 zbiórek. 22 punkty i trzy asysty dołożył Michał Jankowski. Paweł Leończyk rzucił 14 punktów dla Trefla.