System rozgrywek i terminarz sezonu 2012/13
fot. fot. Andrzej Romański

Lista aktualności

System rozgrywek i terminarz sezonu 2012/13

Znamy terminarz oraz system rozgrywek Tauron Basket Ligi na sezon 2012/2013. Pierwsza kolejka rozpocznie się już 29 września.

Tagi: terminarz TBL

Szczegółowe informacje, w tym terminarz.

Meczem uroczyście inaugurującym sezon w Tauron Basket Lidze będzie spotkanie Stelmet Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk, któremu towarzyszyć będzie rozgrywany w Zielonej Górze finał Orlik Basketmanii (rozgrywki młodzieżowe odbywające się na orlikach).

Wcześniej, 26 września, zostanie rozegrany mecz o Superpuchar Polski pomiędzy Asseco Prokomem Gdynia a Treflem Sopot. Mecz Gwiazd Tauron Basket Ligi odbędzie się 10 marca 2013 roku.

- Przy układaniu terminarza kierowaliśmy się głównie potrzebami poszczególnych zespołów, czyli przede wszystkim zgłaszaną zajętością hal. Staraliśmy się także, aby tradycyjnie w ostatniej kolejce zagrały ze sobą zespoły mistrza i wicemistrza kraju. Liczymy na to, że kluby, które swoje siedziby mają blisko innych, dostosują terminy w przypadku meczów we własnej hali w tej samej kolejce, tak aby zainteresowani kibice mogli uczestniczyć we wszystkich spotkaniach - mówi Adam Romański, Dyrektor ds. Sportowych i PR PLK SA.

Okienko transferowe zamknie się 12 kwietnia 2013 roku lub 3 kwietnia 2013 roku przy braku udziału polskich drużyn w TOP 16 Euroligi i ćwierćfinale EuroPucharu.

Tak samo jak w zeszłym sezonie, rozgrywki Tauron Basket Ligi zostaną podzielone na trzy etapy. W Etapie I 12 zespołów gra w systemie każdy z każdym, mecz i rewanż. Później następuje podział tabeli na dwie części.

Sześć zespołów z miejsc 1-6 w Etapie II rozgrywa mecze w systemie każdy z każdym mecz i rewanż, z zaliczeniem wszystkich meczów i punktów z Etapu I. Wszystkie zespoły tej grupy wchodzą do ćwierćfinału play-off. Rozgrywki w grupie zespołów, które zajęły pozycje 7-12 wyglądają tak samo. Zespoły z miejsc 7-8 wchodzą do ćwierćfinału play-off, a zespoły z miejsc 9-12 kończą udział w rywalizacji.

Ćwierćfinały i półfinały play-off zostaną rozegrane do trzech wygranych, natomiast finał do czterech zwycięstw. Przy braku awansu polskich zespołów do TOP 16 Euroligi i ćwierćfinału EuroPucharu spotkania fazy play-off zostaną przyspieszone (mogą zacząć się już 27 kwietnia). Sezon zakończy się najpóźniej 18 czerwca.

Tagi: terminarz TBL